Aby byly vaše balkónové květiny co nejkrásnější, dodržte těchto 5 základních kroků. Důležité je dbát o zdraví rostlin již při vysazování, ochranu před škůdci, pravidelnou zálivku a hnojení.
1. Nejdříve zkontrolujte kořeny
Při vysazování zakoupených sazenic do nádob nezapomeňte nejdříve zkontrolovat jejich kořenový bal. Důkladně prohlédněte, zda kořeny nejsou poškozeny nebo nahnilé a postižené části opatrně odstraňte. Zároveň se přesvědčte, zda se mezi kořeny nevyskytují dospělí škůdci nebo jejich larvy. Pokud ano, je třeba je zlikvidovat.
2. Zajistěte přiměřenou zálivku
Zalévání je vlastně první krok k dobrému vzhledu rostlin a barev květů během celého léta. Abyste rostliny nevystavili zbytečnému stresu, což se může projevit na jejich kondici a delším kvetení, musíte je pravidelně zalévat. Nádoby na slunném exponovaném místě vyžadují častější zálivku než ty ve stínu. Květiny na plném slunci, zejména v horkých dnech, zalévejte každý den, nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer. Předejdete tím nadměrnému vypařování vody. V době vaší delší nepřítomnosti požádejte raději o pomoc souseda nebo si zajistěte automatický zavlažovací systém. Budete mít méně práce během celého roku a nemusíte se natahovat s těžkou nádobou na zalévání.
3. Bez hnojení to nepůjde
Balkónové rostliny na začátku sezóny vysazujte do nového čerstvého substrátu. Obsahuje totiž zásobu živin asi na tři až čtyři týdny. Po tomto období je však nutné doplňovat, čímž udržíte zdravý růst a bohaté kvetení rostlinek během celého léta. Granulované hnojivo s pomalým uvolňováním živin můžete do půdy přidat již při výsadbě rostlin. Kapalné hnojivo aplikujte spolu se zálivkou. Vybrat si můžete ze širokého sortimentu hnojiv na balkónové rostliny. Nezapomeňte však dodržovat předepsanou koncentraci a dávkování doporučené v příbalovém letáku.
4. Pozor na škůdce
Rostliny během sezóny pravidelně prohlížejte, zda jsou zdravé. Mezi nebezpečných a nejčastějších škůdců rostlin na balkónech patří mšice. Přitahují jejich šťavnaté stonky a jejich vůně. Mšic je třeba se zbavit dříve, než stihnou zničit rostliny. Pokud je objevíte v době, kdy jejich není velmi mnoho, seberte je do rukou a rozmačkejte mezi nehty. Použít lze i papírový ubrousek. Pokud se však již přemnožili, musíte použít postřik. Vhodnější jsou organické přípravky – třeba zajít do specializovaných prodejen a vybrat si prostředky, které nezatěžují životní prostředí a nejsou nebezpečné pro užitečný hmyz, jako jsou berušky, které se jimi živí.
5. Odkvetlé květy odstraňujte
Když se o balkónové rostliny budete pravidelně starat, nejenže budou lépe vypadat, ale podpoříte i růst nových výhonků a květů. Odstraňováním odkvetlých květů přesměrujete jejich energii do tvorby nových květů namísto do tvorby semen. Mnohé nové odrůdy balkonovek jsou speciálně vyšlechtěné tak, aby měly co nejméně semen, čili nepotřebují odstraňovat květiny, jsou takzvané samočisticí. Proto, pokud nemáte dostatek času na péči, se už při nákupu rostlin informujte, o jakou odrůdu jde.