Horké letní dny jsou pryč, máme tu podzim. V zahradě vás mohou těšit kvetoucí trvalky a všemi barvami hrající listí, ale zároveň nastal čas na práce, které musíte stihnout před příchodem zimy.
Provzdušněte a pohnojte trávník
Pohnojením trávníku na podzim se zvýší jeho odolnost během zimy a na jaře se rychleji zazelená. Postarat se o něj je důležité zejména po horkém a suchém létě, protože tráva v extrémních podmínkách zpomalí růst. Dodání správných živin na podzim obnoví růst a vývoj kořenů, takže trávník bude hustý a zdravý dříve než udeří první mrazy. Ještě předtím trávník pořádně provzdušněte pomocí vertikutátoru.
Vyčistěte klimatizaci
Klimatizace vám věrně sloužila celé léto, nyní je čas vyčistit ji a připravit na další sezónu. Důležité je především vyčistit a dezinfikovat filtr a výměníky klimatizačního zařízení. Pokud používáte klimatizaci v zimě na topení, ujistěte se, že všechny otvory jsou průchodné. Po skončení zimního režimu se opět doporučuje klimatizaci vyčistit.
Vyčistěte žlaby
Nefunkční a zanesené dešťové žlaby se vám mohou v zimě vymstít. Zateklá omítka a podmáčené základy za pohodlnost nestojí. Zapíšete si tuto činnost do kalendáře pravidelné údržby každou sezónu. Pokud nemáte dostatečně vysoký žebřík, abyste čištění zvládli sami, obraťte se na specializovanou firmu.
Uložte zahradní pomůcky a nářadí
Podzim využijte na údržbu pomůcek, které budete potřebovat na jaře. Jejich vyčištění a správné uskladnění v zahradním domku , případně oprava jsou zárukou jejich dlouhé životnosti a bezchybného fungování.
Po posledním posečení trávníku – obvykle kolem poloviny října – vyčistěte sekačku od zbytků trávy a vypusťte palivo. Stejně naložte s foukačem trávy a jinými motorovými pomocníky.
Nezapomeňte na vodu
Na podzim se třeba postarat o zavlažovací systém. Vodu nepotřebujete v takové míře jako v horkém létě, proto nezapomeňte vypustit vodu z postřikovačů, hadic a na zimu zcela vypněte vnější vodovod. Zabráníte tomu, aby voda v potrubí zamrzla a způsobila jeho prasknutí.
Vyčistěte komín
Chladné rána a noci, přízemní mrazy již nejsou ničím neobvyklým. Zkontrolujte a vyčistěte komín, zajistěte servis plynového kotle. Otopná soustava musí být před zimou ve skvělé kondici. Určitě nechcete riskovat vyhoření ani otravu oxidem uhelnatým. Odvod spalin musí být volný, bez prasklin.
Komín si můžete vyčistit i sami, ale revizi kotle nechte na profesionály.
Připravte „zimní“ pomocníky
Nedejte se prvním sněhem překvapit. Nachystejte si pomocníky, jejichž potřebujete v boji s bílou hmotou. Lopaty, sněhové frézy, hrabla musí být v perfektním stavu, aby vám spolehlivě sloužily.