Byt v Košicích vyměnili za prosvětlený bungalov s hravým interiérem
Bungalov z okolí Košic je příkladem architektury, která se snaží fungovat v souhře s přírodou. Jedním ze znaků, který to potvrzuje, je interiér plný denního světla a čerstvého vzduchu. Tyto důležité součásti lidského života dovnitř přivádějí střešní a fasádní okna. Kromě toho propojují dění v interiéru s exteriérem. A tak mají majitelé o neustálý kontakt s přírodou postaráno.
Věci v životě nejdou vždy podle plánů. Tak to bylo i v případě tohoto jednopodlažního domu. Základovou desku položili původně jiní majitelé, kteří následně pozemek prodali. Tak se naskytla možnost pro starší manželský pár, který zde našel svou oázu klidu a místo pro rodinná setkání. Díky svému synovi, který parcelu koupil, vyměnili byt v Košicích za nedalekou vesničku. Jelikož autem jsou odsud Košice vzdáleny pár minut, manželé si na jedné straně mohou užívat klid a přitom být stále v kontaktu s velkým městem.
Útulný velký prostor
Už při vstupu do interiéru překvapí otevřenost celého objektu. Tu zaručuje nejen velká užitná plocha, ale i otevřený a prosvětlený prostor pod střechou. I přes velkorysé dispozici, prostor, kupodivu, nepůsobí chladně. Právě naopak. Dřevěné trámy interiér zútulňují a navozují pocit tepla a domova. Denní světlo jen podtrhuje příjemný charakter bydlení v tomto přízemním domě.
Bungalov je funkčně rozdělen na dvě části. Soukromou zónu v zadní části domu obývají majitelé. Nachází se zde ložnice, šatna a koupelna. Společenská zóna je situována v přední části domu. Této části dominuje obývací pokoj s krbem a vstupem na dřevěnou terasu. Je spojena s kuchyní, jejíž vybavení bylo vyrobeno na míru, aby umožnilo šikovně maskovat potřebné úložné prostory. Jelikož majitelé mají širokou rodinu, osvědčily se jim i dvě pokoje spolu s koupelnou. V přední části se nacházejí i místnosti s technickým zázemím, prádelna pro paní majitelku a kutilské dílna pro pana majitele. Architekt umístil do těchto místností pás z mléčného skla, přes který proniká denní světlo a snižuje tak potřebu umělého svícení.
Hodně světla bez přehřívání
Střešní okna jsou významným prvkem, který díky přísunu denního světla dotváří charakter interiéru. Okna jsou orientovány tak, aby přiváděly sluneční paprsky dnu zejména v dopoledních hodinách. Vybaveny jsou však systémem dálkového ovládání, pomocí kterého lze nastavit vnější zastiňovací doplňky nebo vyvětrat. Majitelé mají k dispozici dva ovladače, jejichž prostřednictvím ovládají sedm střešních oken. O ty se téměř vůbec netřeba starat: jsou vybaveny samočisticí vrstvou – nečistoty tak díky chemické reakci smyje déšť. Strešní okna zpřístupňují i další benefit – větrání prostřednictvím tzv. komínového efektu. Je to účinný způsob, jak za krátký čas zbavit dům nahromaděného vzduchu a výparů z vaření – stačí najednou otevřít střešní okna spolu s fasádními. "Na větrání využíváme i komínový efekt. Tehdy dojde k rychlé výměně vzduchu a za pár minut tu máme opět příjemné prostředí.A přesto, že slunce dovnitř proniká nejvíce během oběda, díky vnějším roletám mají majitelé v interiéru stále příjemnou vnitřní teplotu. K jejímu udržování tedy nepotřebují žádné klimatizační jednotky.