Textilní omítka

0
663
Reklama

Tapety slaví návrat, ale slyšeli jste o tekutých tapetách? Jde o druh omítky obsahující textilní vlákna, která propůjčí stěnám atraktivní vzhled. Na rozdíl od složitého lepení jednotlivých pásů tapet a napojování vzorů se tekutá tapeta nanáší v jediné vrstvě a výsledek je nádherný.

Přírodní původ

Textilní omítky se vyrábějí z bavlny, hedvábí, lnu, celulózy, minerálních látek a zušlechťujících přísad slídy nebo saténu či flitrů. Tekutou složku představuje vodou ředitelné lepidlo na akrylátové bázi. Suchá směs je zdravotně a ekologicky nezávadná a má řadu kvalit. Můžete ji aplikovat na celé stěny, stropy nebo jí pouze zvýraznit vybrané části, například okolí oken, dveří, výklenky nebo sloupy.

Nádherný vzhled

Textilní omítky se vyrábějí v široké škále barev, vzorů, povrchů. Barevná rozmanitost závisí od barvy textilní složky, struktura se dosahuje přidáním vláken lnu, viskózy či flitrů. Pokud vám nevyhovuje odstín, můžete ji natřít nátěrem dle vlastního výběru. Dekorativní textilní omítka se výborně kombinuje s přírodními materiály, kamenným obkladem a dřevem.

Dokáží více

Textilní omítka nejen pěkně vypadá, ale interiér i zateplí a zlepší akustiku. Má antistatické vlastnosti, proto se v ní prach neusazuje. Můžete ji nanášet na jakýkoli rovný podklad od stěn a stropů až po beton, sádrokarton, dřevo, kov. Dokonce s ní můžete vylepšit vzhled starého umakartového jádra. Textilní omítka by neměla být v přímém styku s vodou ani v příliš vlhkém prostředí. Pokud se ji přece rozhodnete použít v koupelně, musíte ji natřít speciálním lakem.Textilní omítky se také doporučují tam, kde se vytvářejí plísně, protože jejich dokážou zlikvidovat nebo alespoň na delší dobu eliminovat.

Jednoduchá aplikace

Před nanášením textilní omítky je třeba zbavit stěnu starého nátěru nebo tapety. I když textilní omítka dokáže zamaskovat drobné praskliny, větší defekty třeba opravit. Samotné nanášení není náročné. Hmotu můžete nanášet stěrkou, válečkem nebo nástřikem. Suchá směs se rozmíchá s určeným množstvím vody. Omítka se nanáší v tloušťce 2 – 3 mm a doba schnutí je 24 – 48 hodin.

Pročesat a hotovo

Textilní omítka se udržuje snadno. Díky tomu, že má antistatické vlastnosti odpuzuje prach a nedává šanci ani cigaretovému kouři. V rámci úklidu ji můžete vysát, pročesat jemným kartáčem nebo přetřít vlhkým hadrem. Pokud dojde k většímu ušpinění, stačí omítku navlhčit, seškrábat a nanést novou vrstvu.

Kde se s nimi můžete setkat

Textilní omítky patří k nejluxusnějším povrchem a proto se používají například v restauracích, kavárnách, v reprezentativních interiérech firem, v divadlech, koncertních sálech, sportovních halách nebo v rozhlasových studiích, protože zkvalitňují akustiku prostoru a snižují hluk pronikající dovnitř zvenčí.

galeria_10_20150727_1387779991

 

 

Reklama