Umění nemusí být zavřené pouze v galeriích. V různé podobě se umělecké plastiky prezentují v zahradě, kde pomáhají oživit jednolitou plochu trávníku, dotvořit malebná zákoutí, zaujmout u bazénu nebo na terase. Ve spojení s udržovanou zahradou je zahradní plastika nepřehlédnutelná.
Kámen, kov, dřevo …
Exteriérové plastiky musí být z materiálu, který bez problémů odolá nepřízni počasí. Na předních místech v žebříčku je kámen, umělý kámen, keramika, pískovec, které mohou zůstat v zahradě celoročně.Případná patina, která je po určitém čase pokryje, jim vůbec neubírá na kráse. Dřevěné umělecká díla jsou trochu v nevýhodě, protože je jejich nezbytné ošetřit vhodným ochranným nátěrem. Jsou stvořené do zahrady venkovského charakteru. V moderních zahradách se uplatní kovové díla netradičních tvarů s různou povrchovou úpravou i s výraznější barvou. K nevšedním patří skleněné, drátěné nebo proutěné dekorace.
Láska na první pohled
Bez ohledu na materiál by měla plastika už na první pohled něčím zaujmout a oslovit. Nejčastěji motivy jsou zvířata, květiny, lidské postavy, obličeje, ale také abstrakce.Zaměřujte se spíše na přirozeně působící motivy, aby nepůsobily kýčovitě. Zahradní plastiky mají být potěchou pro oko. Rozměrnější díla si žádají exponované místo v okrasné zahradě, na kterém vyniknou nejlépe.
Ideální pozice je na trávníku či v blízkosti zeleného porostu, kterým může být skupinka stálezelených dřevin, jehličnanů nebo živý plot. Menší dekorace můžete umístit na okraje záhonů, v blízkosti jezírka nebo zavěsit na stromy.Upřednostněte jeden, případně dva doplňující se materiály. O nejvhodnějším rozmístění se můžete poradit se zahradním architektem.
Správná péče
Exteriérové umění ohrožuje nepříznivé počasí i znečištění ptactvem, takže po určitém čase je nutná údržba. Prostředek na čištění přizpůsobte materiálu, ze kterého je plastika vyrobena. Nejméně náročné jsou díla z kamene, na které stačí mýdlo na kámen a hydrofobní prostředek. Mechanické čištění je třeba dělat jemně a mýdlo smývat ručně vodou. Odolnější nečistoty, které vyžadují chemický zásah, raději nechte na odborníky. Dřevěná plastika trpí v exteriéru nejvíce, proto je třeba ji správně „zakonzervovat“ proti hnilobě, dřevokazným houbám a vlivům počasí. Nejvíce se používají speciální oleje, které odpuzují vodu a nečistoty. Dřevěná plastika může být impregnovaná pomocí ohně nebo mořidla. Keramické a skleněné dekorace stačí mýt vodou, mýdlem a měkkým hadříkem.