Ošklivé fleky na stropě v interiéru či vlhká půda jsou neklamný signál, že vaše plochá střecha dosluhuje. Co s tím? Zateplete ji!
V současnosti, i díky státním dotacím, vzrostl zájem o zateplování domů. Zateplit a zrenovovat můžete i plochou střechu. Hlavně, když už má svá nejlepší léta za sebou a stará popraskaná lepenka ať zrezivělý plech již dokonale neplní svou funkci. Poradíme vám, jak uděláte na střeše hydroizolaci.
Nejdříve fólie
Nenákladný řešením pro staré i nové střechy s nízkým sklonem je překrytí pomocí vhodných UV odolných, vodotěsných a mrazuvzdorných fólií. Pracovní postup je jednoduchý.
„U starých střech se staré vrstvy lepenky zakryjí případnou tepelnou izolací, například polystyrenem či minerální vatou, na které se natáhne geotextilie,“ vysvětluje odborník. Tak si připravíte podklad pro hydroizolační fólii.
Spoj musí být vodotěsný
Hydroizolační fólii rozviňte z kotoučů jako koberec a překládejte na šířku 10 až 20 centimetrů. Spodní fólii po délce na okraji ukotvěte do podkladu střechy použitím vhodných kotev rozmístěných v 25- až 35-centimetrových odstupech. Vrchní folii založte tak, aby byla přeložena přes tyto kotvy a přivařte horkým vzduchem o spodní fólii.
„Vznikne tak vodotěsný spoj a fólie se pevně ukotví do podkladu. Díky tomu spolehlivě chrání před deštěm a odolává dynamickým náporem větru, „říká odborník.
Tahová zkouška
Specialisté vždy navrhují způsob kotvení podle různorodosti podkladů střech. „Na panelácích, školách či na průmyslových budovách se jako podklad nejčastěji používá pórobeton či beton. Činžáky a rodinné domy mívají často plné laťování, takzvaný plný záklop, „vysvětluje specialista.
Výběr vhodné certifikované kotvy určí takzvaná tahová zkouška: „Specialista pomocí tahoměru a různých kotev testuje, jakému tahu dokáže odolávat podklad při vytahování zašroubované kotvy a zda ta splňuje stanovené normy nebo hodnoty v testovaném podkladu, které navrhl projektant,“ doplňuje odborník.
Máte všechno?
Specialista vždy vytvoří záznamy z měření únosnosti kotev, ve kterém uvede naměřené hodnoty vyhovující kotvy. Stává se, že když je podklad na kotvení slabý, musí se udělat štěrkový zásyp fólie.
„Dnes už na trhu najdete společnosti dodávající kompletní kotvící systém pro všechny stávající běžné podklady, tedy šrouby, teleskopy, podložky, vrtáky, bity, prodlužovací tyče, kruhové utěsnění prostupů kolem digestoří či HT, jakož i chemické produkty používané k řešení různých detailů spojených s hydroizolacemi. V případě zájmu vám vyhotoví i kotvící plán, „uzavírá specialista.