Řízené větrání přispívá k čistšímu vzduchu

0
23
Reklama

Zatímco donedávna bylo rozhodnutí pro stavbu energeticky úsporných domů jen rozhodnutím těch osvícenějších a uvědomělejší, od začátku tohoto roku je legislativní danou podmínkou. Jednou z cest, jak dosáhnout požadované energetické náročnosti domu je využívání řízeného větrání.

Všechny nové a zrekonstruované rodinné domy musí po novém splňovat kritéria na energetickou náročnost budov třídy A1. Oproti energetické třídě budov B, která postačila při kolaudaci domu do konce minulého roku, jde až o 50% nižší spotřebu, a to maximálně do 108 kWh / m2 ročně. Jde o poměrně zásadní změnu, protože k dosažení těchto parametrů již nestačí jen kvalitnější izolace a energeticky efektivní vytápění, ale nutností se stává i řízené větrání.

Toto pro rodinné domy zatím netypické vybavení je pro mnohé lidi doslova strašákem. Obávají se horší kvality vzduchu, hluku z ventilátorů či další techniky, která provoz domu komplikuje. Odborníci však tvrdí, že se není čeho obávat.

Proč je ventilace potřebná?

Kdysi jsme považovali za přirozené, že díky netěsnostem v rámech oken a infiltraci přes průvzdušné materiály stěn je zajištěna kontinuální výměna vzduchu a samozřejmostí bylo i denní větrání přes otevřená okna. U nových, energeticky úsporných domech to již není možné. Nejenže se přímé větrání nedoporučuje kvůli nekontrolovatelným únikům tepla, ale kvůli vysoké těsnosti stěn by již výměna vzduchu infiltrací a krátkodobým větráním přes okna nebyla dostatečná.

Čerstvý vzduch bez výkyvů tepla

Nedílnou součástí vzduchotechniky nízkoenergetických domů je takzvaná rekuperační jednotka. Slouží k vyrovnávání teploty mezi vydýchaným vzduchem, který se z budovy odvádí a čerstvým vzduchem, který se do domu přivádí. Tím se snižují náklady na tepelnou úpravu vzduchu, ať už topením nebo klimatizováním. Teplo se vyměňuje ve výměníku, bez směšování čerstvého a vydýchaného vzduchu. Do domu je tedy přiváděn 100% čerstvý vzduch. Navíc prochází systémem filtrů zachycujících částečky prachu, zápachy, případně i choroboplodné zárodky, které se mohou nacházet ve venkovním prostředí.

„Řízené větrání zajišťuje mnohem vyšší hygienickou čistotu vzduchu jako při větrání okny, je proto ideálním řešením i pro alergiky a pacienty s onemocněním dýchacích cest,“ radí Marcel Vojtilla, obchodní zástupce pro značku Buderus.

Přívod vzduchu pod kontrolou

Při řízeném větrání je výměna vzduchu v domě řešena zcela přirozeným způsobem, s využitím přetlaku a podtlaku v jednotlivých místnostech, bez silného proudu vzduchu. Čerstvý vzduch je přiváděn do obytných místností – obývacího pokoje a ložnic, zatímco větráky pro odvádění vzduchu se nacházejí v kuchyni, koupelně či na toaletě. Tím je prakticky vyloučeno šíření pachů v domě a díky neustálému odsávání vzduchu je nižší i celková prašnost v domě. Ventilace zároveň odsává i nadbytečnou vlhkost, díky čemuž je minimalizováno riziko vzniku plísní.

Vyšší komfort, než byste čekali

Lidé si ventilaci často spojují s klimatizačními jednotkami, z nichž se při nesprávném nastavení valí silný chladný proud vzduchu. Při řízeném větrání nic takového nehrozí. „Objem vzduchu, který se vymění za hodinu, je nastaven na ideální hodnoty, které jsou potřebné k pohodlnému užívání domácnosti. Proudění vzduchu je přitom takové mírné, že ho ani neucítíte, „vysvětluje Vojtilla.

Jednou z častých obav z použití řízeného větrání je vyšší hlučnost. Ve skutečnosti však ventilaci prakticky slyšet. „Ventilátory v domech jsou několikanásobně menší a mají mnohem menší výkon, než ve veřejných budovách či restauracích. I nejtišší počítač budete slyšet více než ventilátory, „ujišťuje Vojtilla.

Kontakt s exteriérem

Vzduchotechniku, která nahrazuje větrání okny, si mnozí spojují s jakýmsi pocitem izolovanosti od vnějšího prostoru. Marcel Vojtilla k tomu říká: „Ve většině případů jsme zvyklí otevírat okna, pouze pokud je v místnosti špatný vzduch. V domě s řízeným větráním však na to zapomenete, protože nebudete pociťovat potřebu otevírat jejich. “

Je pravdou, že řízené větrání funguje nejefektivněji tehdy, když jsou okna zavřená. No to je důležité zejména v období extrémních teplot – v zimě av létě, kdy rekuperace zamezí úniku tepla, nebo naopak prochází přehřívání. V přechodném období – na jaře a na podzim, kdy je venku přibližně stejná teplota jako dovnitř, nepředstavují otevřená okna či dveře z energetického hlediska žádný problém.

Reklama