Javory zná asi každé malé dítě díky jejich typickým vykrajování listem, jakož i zajímavým plodem s křidélky poletujícím ve větru, které se dají nalepit na nos. Krásné jsou na jaře, kdy se odívají do jemné zeleně, a ještě hezčí na podzim, neboť jejich listy získávají pestré zbarvení. Jedním z nejkrásnějších je javor japonský.
Javor japonský ( Acer japonicum )
Původ
Jak napovídá jeho název, pochází z Japonska. Přesto, že má velmi dlouhou historii pěstování, má mnohem méně odrůd než javor dlanitolistý.
Celkový vzhled
Od javoru dlanitolistý, na který se velmi podobá, ho jednoduše rozlišíme podle kulatých, méně vykrojených listů. Je to menší strom, má-li však dostatek místa, dorůstá do značné šířky, přičemž větve se dotýkají země. Malé nenápadné květy raší na jaře zároveň s listy. Plody visí v párech a jejich nápadné zelené křidélka mají načervenalý nádech. Listy se na podzim zabarvují do nádherných odstínů červené a oranžové barvy. Mezi vyhledávané odrůdy patří ‚aureum‘, jejíž žlutozelené listy si svou zajímavou barvu zachovávají po celou vegetace. Na podzim se postupně zbarví do žlutooranžová až červena. Tento javor roste velmi pomalu, proto se může pěstovat i ve větších nádobách.
Pěstování
Je to odolný druh, kterému se nejlépe daří na místech chráněných před studenými větry. Vysazujeme ho proto před výše stromy, které ho ochrání nejen pro větrem, ale i před prudkým sluncem. Přivítá vlhkou a dobře propustnou půdu, která je kyselá až neutrální.
Použití
Javor japonský je přímo stvořený na pěstování v nádobách na terase. Svými dekorativními listy zkrášlí nejen každou terasu, ale dokonce i větší balkon. Má malé přírůstky, takže ve velké nádobě vám vydrží několik let.
Zajímavost
Tyto javory velmi dobře snášejí řez, pomalu rostou, proto se často pěstují jako bonsaje.