V časném předjaří je na zahradě aktuálně především vysévání. Vysévat na vnější záhony bychom měli jen tehdy, když je teplota půdy dlouhodobě vyšší než pět stupňů Celsia.
Ani setí, ani přesazování předpěstovaných rostlin na záhon se nevyplácí podceňovat. Pokud zasejeme semena do půdy nebo přesadíme sazenice do záhonu příliš brzy, můžeme znehodnotit úrodu už v samém prvopočátku. Pravý čas zjistíme právě použitím půdního teploměru. Půdní teploměr je vybaven kovovým snímačem, kterým ho zapíchneme do půdy. Přibližně po dvou minutách na stupnici odečteme teplotu půdy v hloubce zapíchnutí teploměru.
V březnu se radujeme z prvních květů lýkovce, sněženek, petrklíčů, mandloní a dalších a současně připravujeme letničky, především begónie. Pokud máte rádi popínavé rostliny, připravte si hrachor. Cibuloviny potřebují přihnojit. Pokud jsme v říjnu zapomněli vysadit lilie, můžeme tak učinit ještě v březnu. S velikonočním úklidem nezapomeňte vyčistit budky ptáčkem na zahradě. Na jaře také vysazujeme mnohé dřeviny (například buk) a kvetoucí keře (například kolkvície). Od poloviny března vysazujeme růže.
Už na samotném začátku sezóny je třeba začít boj se škůdci, především s plevelem, neboť tím ušetříme starosti v průběhu sezóny. Při výběru chemických přípravků volíme ty ekologičtější, které jsou zaměřeny na konkrétních škůdců a neškodí ostatním živočichům. Vhodné počasí k použití jedů je bezvětří. Po postřiku by nemělo pršet.
Začátek dubna je ideální doba na hnojení trávníku. Časně na jaře aplikujeme hnojiva s vysokým obsahem dusíku, abychom podpořili jeho růst. Pokud po zimě zůstaly v trávníku lysiny, tak je před hnojením zahojí výsevem nové trávy. Když je duben suchý, třeba dbát na pravidelnou zálivku, aby hnojivo trávník nespálilo.
Nedílnou součástí jarní péče o trávník by mělo být provzdušňování. Pokud nechcete investovat do provzdušňovače, můžete si ho buď půjčit v půjčovně zahradního náčiní, nebo použít hrábě. Důležité je, abyste trávník zbavili veškerého organického odpadu, především listí a odumřelých zbytků posečené trávy, a předešli tak hnilobě.
Ještě než přijde Pankrác, Servác a Bonifác, měli byste vysadit letničky a popínavé rostliny. Dále je třeba provést první etapu výsevu trávníku, případně podsevu na holých místech. Na začátku května bychom měli dále vysít zeleninu, jako je fazole, hrách, okurky, rajčata a patizon. Předpěstované bylinky poputují z kořenáčů do záhonů. V okrasné zahradě bychom měli ostříhat odkvetlé jarní trvalky a naočkovat růže proti škůdcům.
Po třech zmrzlých vysejeme na záhon pozdní mrkev a řepu. Je čas i na ledový salát, pórek, růžičková kapusta a kopr. Zeleninové záhony potřebují okopávat. Pokud je suchý květen, musíme rostliny zalévat. Začínáme s přihnojováním a přehazováním kompostu. Koncem května věnujte zvýšenou pozornost trávníku, posekejte a provzdušněte ho. Nezapomeňte vysít dvouletky a vodní rostliny. Již nyní je třeba pamatovat na úrodu meruněk, broskví, ale i jablek, hrušek a švestek. Ovocné stromy potřebují zaštipovat ve výhonku.