Venkovní svítidla nejsou jen praktickými světelnými asistenty. Dokáží také zkrášlit podhledy či stěny domu, rozzářit zahradu , efektně lemovat chodníky a příjezdovou cestu, stylově nasvítit altán . Výhodou, ale i nutností, je jejich odolnost vůči neduhem počasí a „bezúdržbovost“.
Při výběru exteriérových svítidel platí, podobně jako v koupelně, že byste se měli řídit tzv. IP kódem . Určuje hodnotu krytí, a tedy odolnosti vůči vodě, tlaku a prachu. Obecně platí, že čím vyšší IP, tím vyšší odolnost lampy. Tam, kde dochází ke styku s vodou v různém rozsahu (stěny, pergoly …) sáhněte po IP 44. IP 68 zvládne s ní i přímý a intenzivní střet.
Venkovní svítidla se senzorem
Vstupní dveře, brána, příjezdová cesta – to jsou ideální místa na osvětlení s pohybovým senzorem. Jelikož reagují na pohyb, nemusíte řešit problém s rozsvícením s plnými rukama tašek. Vzdálenost nastavení si můžete regulovat, a tak správně umístěny senzorové svítidlo nabízí nejen funkčnost, ale do jisté míry i ochranu vašeho pozemku .
Venkovní svítidla s pohybovým senzorem vás či vaše hosty přivítají okamžitě, přičemž zároveň šetří energii (s vysokofrekvenčním senzorem dosáhnete úsporu až 80%). Také nemusíte přemýšlet nad tím, jestli jste světlo zhasla nebo ne. Ráno vás tak nepřekvapí zapomenuté několikahodinové svícení.
Jako světelný zdroj se doporučuje použití halogenů nebo úsporných žárovek s vysokým počtem zapnutí a vypnutí. Co se týče samotného vzhledu, kromě klasiky jsou v nabídce také dizajnovejšie kousky nebo reflektory.
Venkovní svítidla na dům i tvůrci atmosféry
Osvětlení fasády je stále častější požadavkem novostaveb. Jde o optické zvýraznění domu s dekorativním charakterem. Moderní venkovní osvětlení iv tomto směru nabízí různé typy lamp.
Kromě přímého umístění na fasádu výborně vyniknou i v podhledech domu či naopak, ve spodní části soklu. V prvním případě mohou být řešením například bodová světla , které se nepochybně postarají o upoutání pozornosti, ale také elegantnost exteriéru .
Pro rozsvícení a zhasnutí svítidel na domě můžete zvolit různé typy ovládání . Standardním způsobem jsou manuální vypínače. Zmíněné pohybové senzory se používají stále více a oblíbenými se stávají také senzory reagující na stmívání . Jako možnost se nabízí také naprogramování s konkrétním časem na centrálním ovládacím panelu.
Venkovní LED svítidlo je zárukou úspory
LED technologie poskytuje úspornější provoz , ale se zachováním výborných kvalitativních vlastností osvětlení. V souvislosti s tím, kolik a jakých druhů osvětlení v exteriéru máte, je dobré zamyslet se, jestli opravdu všechny potřebují daný typ světelného zdroje.
I LED reflektory šetří náklady na elektrickou energii. Oproti halogenovým to při stejné svítivosti může být až 85%. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv venkovní lampy či světelné zdroje, zkrášlit si můžete například i balkon či kamenné ploty .
Venkovní svítidla na stěnu versus vnější stojanové svítidla
Nástěnné lampy do exteriéru jsou nepochybně praktickým druhem osvětlení, a to nejen tehdy, pokud se váš vchod nachází z boční strany. Vizuální stránka je pestrá, stejně jako možnost stylového zařazení. Najdete svítidla v rustikálním, moderním, industriálním stylu apod.
Stojanové venkovní osvětlení se hodí k příjezdové cestě, krytým i dláždění prostorem. Sloupkové lampy mají podobnou funkci, přičemž jejich výhodou je, že se dají umístit všude tam, kde nástěnný typ osvětlení prostě není možné uchytit .
Venkovní zahradní svítidla zpříjemní letní večery
Vhodný výběr osvětlení je i v exteriéru klíčem ke spokojenosti. Zahrada přitom nabízí několik možností na rozmístění svítidel . Terasa, chodníky, zatravněná část, plot či různé objekty v zahradě mohou se správným nasvícením vypadat atraktivní i během večera nebo noci.
K dispozici jsou různé typy venkovních svítidel do zahrady. Sloupkové se hodí do otevřeného prostranství nebo k chodníku, bodové a dekorační na osvětlení altánku, jezírka, stromů, soch a podobně. Nástěnné a podlahové si tu také najdou své místo. Solární jsou zase samostatnou kategorií …
Solární svítidla poskytují řadu výhod
V současnosti patří snad mezi nejoblíbenější druh z venkovního osvětlení . Jejich použití je bezpečné a ekonomicky nenáročné , přičemž se nemusíte starat o žádný zdroj napájení. Ten je nahrazen slunečními paprsky (případně doplněn vestavěnou baterií nebo akumulátorem). Úspora energie i financí je velkým plusem.
Avšak solární svítidla neposkytnou dostatečnou intenzitu světla například pro grilování v altánku a pod. Jsou jen orientačním a dekoračním osvětlením , které se po setmění automaticky rozsvítí. Tedy pokud je dostatečně „nabité“.
Může se totiž stát, že jejich nesprávným umístěním nedokáží absorbovat dostatek slunečního světla. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud je dáte na západní a jižní stranu zahrady . Tehdy dokáží svítit i 8 – 10 hodin.
Kde nejlépe vybrat?
Kochejte se vaší zahradou a upraveným okolím domu i po setmění. Venkovní svítidla vám nabídnou nejen dostatek světla, ale také dekorační osvětlení na zpříjemnění pobytu v zahradě zejména během letních večerů. Zvýrazněte esteticky působivé místa a plochy, zajistěte dobrou viditelnost i chodníkem, a to vše z pohodlí domova .