Smaltované vany – návrat klasiky s moderní úpravou

0
58
Reklama

Při zařizování koupelny je třeba se rozmyslet nad nespočtem věcí, zásadní roli zde však hraje místo na koupání. Pokud jste vodomilové a preferujete horkou vanu nad tekoucí sprchou, musíte řešit nejen prostorové možnosti, ale také vhodný materiál. Na trhu existuje několik druhů materiálů pro výrobu van. Jedním z nich je klasický a odolný smalt, který mezi ostatními vyniká v mnoha ohledech a opět se vrací do středu zájmu.

Proč zvolit smaltovanou vanu?

Na českém trhu se nejvíce objevují dva typy van, a to smaltovaná a akrylátová. Je však možné pořídit si i vanu dřevěnou, což je ale nákladnější záležitost, která se nehodí do každého interiéru. Pokud rekonstruujete celou koupelnu, nebo si kupujete jen novou vanu, určitě vás čeká otázka, kterou. Smalt nebo akryl?

Smaltovaná vana je klasikou, kterou zná určitě každý. Oproti tomu akrylová vana je spíše novějším typem, který se chlubí velkou variabilitou. Výrobci smaltovaných van však nezůstali pozadu a svým produktům vštípili jak moderní design, tak i složení.

To, čím smaltované vany opravdu vynikají, je odolnost. Smalt vydrží opravdu hodně, takže se nemusíte bát jeho poškrábání. Žádné materiály, které se v koupelně používají, jej nemohou porušit, povrchu těchto van nevadí ani ostré psí drápky. Nemusíte se tak bát ani čištění vany, na které lze použít i kartáče nebo plastové drátěnky.

Povrch smaltovaných van je neporézní a ztěžuje tak ulpívání bakterií a plísní, čistit ji můžete běžnými čisticími prostředky. Výrobci udávají, že jejich životnost je oproti těm akrylátovým až dvakrát vyšší, například firma Kaldewei nabízí garanci kvality až na 30 let. Můžete si tak být jisti, že si v takové vaně budete moci užívat relaxaci opravdu dlouho. Výhodou je také to, že lze tuto vanu pevně usadit bez obavy z toho, že budete mít problémy se silikonem. Největší konkurence smaltu – akrylát, totiž reaguje na teplotu a postupem času se může pohnout a silikonové obložení potrhat.

Mají smaltované vany i nějaké nevýhody?

Samozřejmě, žádný materiál není dokonalý a tak i zde musíte počítat s nedostatky. Tím prvním je především to, že výroba smaltovaných van je mnohem složitější a vyžaduje opravdové know-how. Jelikož jsou tyto vany vyráběny z oceli a poté potahovány smaltem, jejich tvarová variabilita není taková, jako je tomu u akrylových van. Pokud vám tedy tolik nezáleží na kvalitě, ale spíše na tvarové dispozici, která do vaší koupelny přesně zapadne, volte spíše akrylát.

Některým uživatelům smaltovaných van také vadí to, že jsou velice studené a dlouho trvá, než do sebe materiál natáhne teplotu. Když se tak ale stane, dokáže ji dlouho udržet. Akrylátové vany jsou zase lepší z hlediska manipulace, protože jsou lehčí. To však není takový problém, protože se vany usazují jen při samotném umístění, maximálně pak při rekonstrukci koupelny.

V Čechách najdete několik výrobců i různé cenové rozmezí

Pokud vaše volba padla na smalt, můžete navštívit prodejny firem Jika, Kaldewei, či Olsen Spa. Klasické tvary van můžete u jednotlivých firem pořídit už od 2 000 Kč, akrylátové vany v podobném tvarovém provedení bývají o něco dražší.

Pokud toužíte po luxusnějším – jak materiálovém, tak tvarovém provedení, mohou se ceny pohybovat až kolem desetitisíců korun. Například rohové vany od německé firmy Kaldewei pořídíte od 50 tisíc Kč, firma Olsen Spa je oproti tomu nabízí už od 5 000 Kč.

Reklama