Domácí kompost je pro zahrádkáře hotovým zlatem. Avšak občas se při kompostování mohou objevit problémy. Vybrali jsme pro vás 5 častých a nabízíme k ním i řešení.
Plíseň v kompostéru
Vzniká, když do kompostéru přidáváte velké kusy biologického odpadu nebo jejich řádné nezahrabávate do podestýlky.
Řešení: Plesnivé odpady odstraňte, velké kusy nakrájejte a zakryjte podestýlkou.
Vinné mušky
První příčinou výskytu může být sběr kuchyňského bioodpadu do nádoby bez víčka nebo její dlouhodobější nevyprázdněného, druhou to, že biologický odpad nedostatečně zakryjete podestýlkou.
Řešení: Vermikompostér vyložte do průvanu, kompostovaný materiál občas promíchejte a přidávané zbytky důkladně zahrabávajte do podestýlky.
Nepříjemný zápach
Ve většině případů vzniká při velkém množství bioodpadu najednou vloženého do kompostéru. Žížaly ho nestíhají zpracovávat. Pokud má vysokou vlhkost, začne hnít a zapáchat.
Řešení: Upravte vlhkost přidáním suchých surovin (spadané listí, sláma, seno, natrhaný papír, ubrousky, obal z vajíček, kotoučky z toaletního papíru, kuchyňských utěrek …). Substrát důkladně promíchejte a zkontrolujte, zda je v něm dostatek žížal.
Únik nebo úhyn žížal
Substrát může mít vysokou teplotu, nesprávnou vlhkost nebo pH. Žížalám podáváte nevhodnou či nedostatečnou potravu nebo mají málo prostoru.
Řešení: Zkontrolujte podestýlku, upravte vlhkost a jídelníček žížal, přizpůsobte velikost nádoby jejich počtu a množství biologického odpadu.
Přemnožení žížal
Populace žížal je většinou korigovaná množstvím potravy, kterou mají k dispozici – při dostatku se rychle rozmnožují a naopak při nedostatku hynou.
Řešení: Snižte přísun potravy. Nadbytečné žížaly darujte nebo prodejte.