Reklama
Bazén spojuje všechny výhody klasického bazénu a krásy zahradního jezírka. Majitelé jezera ke koupání nebo tzv. bio basy se mohou okouzlit a omlazovat v přírodní vodě, zatímco si užívají výhled na okolní zahradu s množstvím zeleně.
Kromě možnosti občerstvení a odpočinku má koupaliště mnoho dalších výhod. Přírodní bazény nebo biobasy jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a přátelštější k přírodě než klasický bazén. Nabízejí koupání ve vodě bez chloru a všech druhů chemikálií. Jsou v harmonické symbióze s přírodou a navíc poskytují celoroční využití – na jaře a podzim jsou krásné na pohled, v letních vedrech nabízejí příjemné osvěžení a v zimě možnost vytvořit si například přírodní kluziště přímo na zahradě, což ocení hlavně mladší členové rodiny.
Pokud jste letos v létě přemýšleli nad tím, že se těšíte na nový bazén, ale máte rádi ideu zahradního jezírka, tato volba je pro vás to pravé. Nemusíte dělat volby a kompromisy na biobázech a koupacích jezerech – jen si užijte vodní zábavu uprostřed kvetoucí zahrady.
Umístění vodního povrchu
První a zásadní otázkou je, kam umístit takové biobasenní nebo koupací jezero. „Protože potřebujeme teplou koupací vodu v koupací jezírce, musí být vodní plocha umístěna tak, aby byla co nejdéle vystavena slunečnímu záření. Současně by neměla být blízko listnatých stromů, z nichž listí, květy a plody mohou padat do jezírka, „radí odborník na biobazény a koupací jezírka Dalibor Katreniak.
Správně rozmístěné bio-basy
Biobasová nebo koupací laguna se skládá ze dvou částí, jmenovitě koupání, plovoucí a regenerační, také nazývaná filtrační nebo samočisticí zóna. Koupací část je určena k plavání, kde hloubka vody může být v závislosti na požadavcích majitelů od 1,2 do 1,8 m. Důležitou součástí přírodních jezer je regenerační část, která je menší než oblast koupání, od 0,2 do 0,4 m. V této sekci jsou umístěny filtrační vodní rostliny, které značně pomáhají udržet čistou vodu. Filmy jsou umístěny ve filtrační zóně (klasická PVC fólie nebo pryžová fólie) a část pro koupání může být také zdi. Tyto dvě části jsou navzájem odděleny mumií, která končí 20 až 30 cm pod vodní hladinou.
Poměr těchto dvou částí závisí na samočisticí schopnosti biobazénu – pokud nejsou použity žádné filtrační zařízení, regenerační část musí být v zásadě větší než koupací. „Bez dostatečně velké filtrace je 70% vodního povrchu rybníka vyhrazeno pro výsadbu vodních rostlin a 30% pouze pro plavání. Při dobře fungující biologické filtraci postačuje pro výsadbu 20% vodní hladiny a 80% je pro plovací část, „říká ze zkušenosti odborník ze společnosti NUMA, sro Co se týče velikosti koupacího jezírka a jeho čistoty, v zásadě platí, že čím je koupací jezírko větší , takže biologický systém rybníka je stabilnější.
Jak čistit vodu?
Velmi důležitou součástí biobasin a koupacích jezírů je udržet vodu čistou, aniž by se měnila v průběhu roku. Filtrování vodních rostlin dokáže značně přispět k čistotě vody, ale kvůli jejich krátkému vegetačnímu období se nespoléhá jen na ně. Proto je také vhodné investovat do kvalitní filtrační techniky, která by měla být co nejjednodušší, snadno udržitelná v případě biobazů a koupacích jezírků a že zásahy klientů ve filtračním systému jsou minimální. V současné době existuje několik na trhu, které se rozhodují podle typu konkrétního rybníka. Odborníci také doporučují, aby získali skimmer, který odstraňuje vodu z napadení listů, pylu, hmyzu a podobně. Rychle klesnou dolů, aniž by neodstraňovali filtrační systém.
„V současné době existují filtrační technologie technologií koupání, které zahrnují samočisticí bubenový filtr, biologický filtr a komoru čerpadel a UV lampu v profesionálním modulárním provedení. Tento systém prakticky nevyžaduje žádnou údržbu od klienta. V každém případě pískoviště není vhodné pro pískování filtrů používaných v klasických bazénech, protože je to filtrace založená na zcela odlišných principech, „dodal. Katreniak.
Bazén versus biobasin
Přestože je v podstatě stejný typ vodního povrchu, existuje jeden rozdíl mezi koupacími jezírkami a biobázemi. Je to voda, která stojí u koupacího jezírka, a vodovodní voda se používá v bio-basích, kde cirkulace vody dosahuje různých typů čerpadel.
K dispozici jsou tři typy pro stojaté vodní jezera. První alternativou je mít čisté přírodní jezero bez jakékoliv techniky. Nevýhodou tohoto typu je usazování částic na dno vodní plochy, mírně zakalená voda, případně plovoucí částice na povrchu vody, které je třeba průběžně odstraňovat. Nutno podotknout, že při tomto typu regenerační část tvoří až 70% koupacího jezírka. Druhým typem je koupací jezero se sací úrovní. V takovém případě se používají skimmer a čerpadlo, které pomáhají udržet hladinu vody čistou. Posledním variantou je pořídit si mineralizační filtr, který zajistí relativně čistou vodu v koupacím jezírku po celý rok. S touto volbou je poměr plovoucího a regeneračního dílu přibližně 50:50.
Druhy bio-basů
I při biobazénu existuje řada možností, jak se o ně starat, aby co nejlépe vyhovovaly požadavkům každého majitele. V zásadě je možné hovořit o přírodních bazénech s biofiltry, který pomocí jednoduchého čerpadla vodu zbaví všech nečistot, přičemž regenerační část tvoří zhruba 30%. Další možností jsou bazény s větším množstvím techniky, co se přirozeně odrazí i na kvalitě vody. Při tomto typu dokonce nemusí být vysazeny ani žádné rostliny, pokud si to majitelé nepřejí.
Provozní náklady
Provozní náklady na koupací jezero nebo biobas jsou přímo úměrné velikosti, objemu vody a použité techniky. I na tuto problematiku jsme se zeptali odborníka Dalibora Katreniak: „Náklady sestávají jednou ročně z výměny zářivky v UV-lampě, aplikací startovacích bakterií a nákladů na elektrickou energii, kterou spotřebuje čerpadlo a UV-lampa. Při použití filtračního systému je však možné použít ekonomické nízkoenergetické čerpadlo, jehož spotřeba se rovná spotřebě běžné žárovky. V zásadě jsou provozní náklady mnohem nižší než u klasických bazénů. „
Návrat k přírodě je dlouhodobý trend, který se odráží ve světě bazénů a designu zahrady – stále více populární koupací jezírka a biobáze jsou důkazem toho.
Reklama