Přemýšlíte, zda se pustit do stavby zahradního bazénu sami? Poradíme vám, na co si dát pozor.
Zahradní bazén už dávno není jen luxusní výstřelek dobře situovaných rodin. Díky změně klimatických podmínek a lepší přístupnosti se pomalu stává běžnou výbavou rodinných domů. Nejjednodušší a nejjistější cesta je objednat si bazénovou firmu, vybrat si model a dát si ho profesionálně vybudovat. Pokud však máte stavební zkušenosti a kuráž zvládnout zhotovení domácího bazénu sami, přejděte jeho stavbu s námi krok po kroku.
Situování
Aby bazén splnil očekávání, dostatečnou pozornost věnujte již samotnému umístění.Pokud lze, zvolte sluneční a zároveň závětrné stanovisko. Abyste se vyhnuli častému lovení napadaných listů, bazén by měl být v dostatečné vzdálenosti od listnatých stromů i keřů.
Správné načasování
Ideální je, když začnete přemýšlet nad bazénem již v době projektování domu. Lépe si tak v rámci pozemku rozvrhnete místo na bazén s rezervou na případné překrytí.Pokud jste to nestihli, určitě na něj myslete během výkopových prací základů domu, když si můžete dát vykopat i bazénovou jámu.
Ušetříte tak čas i peníze a nebudete si muset ničit již upravený trávník. Jáma na bazén musí být po stranách o 30 centimetrů větší než plánovaný model a hlubší přesně o tloušťku základové desky, tedy 10 – 15 centimetrov.Odborníci řadí osadit bazén 10 centimetrů nad okolní terén, aby se do něj nedostala nasbíraná dešťová voda. Vyplatí se mít předem promyšlené detaily jako bazénové osvětlení nebo typ filtrační jednotky a přizpůsobit jim výkopové práce.
Do roviny
Další krok je zpevnění a vyrovnání dna do vodorovné roviny. Velký objem vody, a tedy vysoká zátěž, by mohl na křivém podkladě způsobit nerovnoměrné sedání bazénu a následně jeho poškození. Při filtraci a typu bazénu, který vyžaduje přívod vody, odpadů, elektroinstalace, vytápění ho musíte odizolovat a až potom zalít betonem.
U typu filtrace, která není součástí vnitra bazénu, počítejte s potřebným místem na izolovanou nádržku. Betonová deska musí být vyztužena ocelovou armaturou a má přesahovat půdorys bazénu z každé strany o dvacet centimetrů. Jílovité půdy vyžadují násep štěrkové vrstvy na zpevnění podloží. V případě rizika existence spodní vody je nutné vytvořit pod bazénem drenáž.
Jaký typ si vyberete?
Známý fakt, že bazénové kouty jsou náchylné na koncentraci řas a nečistot, nahrává u menších zahradních modelů spíše oválným a kulatým tvarem. Nejlevnější varianta představují montované bazény s plechovými stěnami. Po stranách se obezdí opěrnými stěnami, které jsou armaturou provázány s železobetonovou základovou deskou.Častou chybou při jejich svépomocném zhotovování bývá to, že se mezera mezi výkopem a stěnami nevyplní betonem, který vytvoří ztužující věnec, ale se jen zasype zeminou.
Když vlivem srážek nasákne vodou, nadměrné zatížení zdeformuje stěny bazénu, čímž výrazně zkrátí jeho životnost. Za pracnější, ale trvanlivější se považují monolitické železobetonové vany, které přežijí i několik generací. Zhotovují se v dvojitém bednění obvykle s ocelovou výztuží propojenou se základovou deskou.Tloušťka stěn se pohybuje kolem 20 centimetrů. U tohoto typu bazénu se musí všechny prvky, které procházejí konstrukcí, potrubí a osvětlení osadit ještě před zabetonováním.
Po vyzrání betonu po 28 dnech udělejte zkoušku jejich vodotěsnosti. Následuje finální povrchová úprava bazénu – keramický obklad, fólie nebo hydroizolační nátěr. Třetí alternativa z tvarovek je časově méně náročná. Na výstavbu bazénové vany se používají betonové bloky nebo duté polystyrénové termobloky, které se následně plní betonem.
Ve srovnání s vanou z monolitu vyžaduje tento způsob dokonalé zatmelení spár. Před konečnou úpravou opatřete betonovou vanu izolační stěrkou minimálně ve dvou vrstvách. Každá potřebuje na zaschnutí 24 hodin. Mezi první a druhou vrstvou se do rohů a koutů vkládá izolační páska. Z finálních povrchových úprav máte na výběr stejně jako při monolitu.
Finální úprava
Pokud se rozhodnete pro obklad, musí být mrazuvzdorný a velmi důležité je dodržet absolutní vodorovnost. Hladina vody na obkladu totiž prozradí i tu nejmenší odchylku.Stejně podstatný je výběr kvalitních vodotěsných lepidel, malt a spárovacích hmot, aby se časem nezačali uvolňovat.
Obklad se může provádět při teplotě nad 5 stupňů Celsia. Jednodušší a rychlejší se aplikuje bazénová fólie. Drobné chybičky na základové desce vyrovná netkaná geotextilie. Protože fólie se na vanu nelepí, pouze se zavěsí po okrajích, její případná výměna není velmi náročná. Při řešení instalačních otvorů dejte pozor. Nejdříve je překryjte fólií, až potom vyrezávajte, nikdy ne naopak.
Výkopy
Jámu na bazén o objemu 20 m3 zvládne malý bagr za hodinu, přičemž jeho pronájem s dopravou vás vyjde okolo 1890 Kč. Ruční výkop stejného objemu, vhodnější při dodatečné realizaci, potrvá přibližně 10 hodin při práci dvou dělníků. Zaplatíte za něj kolem 3240 Kč.
Rada
Nezapomeňte, že při stavbě bazénu s objemem nad 25 m3 potřebujete stavební povolení.