Jak je na tom biorytmus vašeho domu?
Každé lidské tělo má svůj životní rytmus a individuální potřeby. Pokud jsou naplněny, člověk se cítí příjemně. Stejně je na tom i váš dům.
Biorytmus člověka je ovlivněn vnějším prostředím, a to zejména střídáním dne a noci. Cirkadiánní – 24-hodinový rytmus je pro fungování našeho organismu nejdůležitější. Jak však dosáhnout, aby se domů přizpůsobil přirozenému dennímu režimu lidí, kteří v něm bydlí? Skupina VELUX proto spojila 19 mezinárodně uznávaných odborníků z oblasti architektury, stavebnictví a medicíny. Na základě dlouhých diskusí definovali pět klíčových směrů, které by měl mít příbytek (ať už novostavba nebo rekonstrukce) s přívlastkem cirkadiánní.
1. Nejvíce čerstvého vzduchu získáme přes správně umístěny okna
Nikdo nemůže žít bez čerstvého vzduchu – a to samé platí pro náš domov. Látky znečišťující vzduch se nacházejí také v interiéru, přičemž jejich člověk nemusí ani cítit. Přesto mohou nepříznivě ovlivnit naše zdraví a pohodu. Tyto látky se běžně uvolňují během vaření, ale i ze stavebních materiálů, nábytku apod. Řešení pro zvýšení kvality vzduchu v interiéru je však jednoduché. Správné umístění oken umožní přirozeně větrat a pravidelně vyměňovat vzduch.
2. Správné množství denního světla v správném čase
Ranní probouzení, denní světlo během dne a tma v noci – tento koloběh je důležitý pro náš biorytmus. Světlo a tma hrají klíčovou roli při udržování synchronizace cirkadiánního rytmů a vnitřních hodin našeho těla. Investice do vhodných opatření k zajištění denního světla a tmy v době přirozeném pro lidský organismus, například do oken a žaluzií, se skutečně vyplácí.
3. Přineste přírodu do interiéru
Život v blízkém kontaktu s přírodou zlepšuje naši náladu, prospívá našemu zdraví a snižuje stres – i proto potřebujeme přinést přírodu do našich domovů. Při stavění domu třeba myslet na to, že je dobré mít alespoň jeden venkovní nebo poloexteriérový prostor – například zahradu, terasu nebo balkon. V jiném případě se alespoň ujistěte, že vám dům poskytuje velkorysý výhled na oblohu a okolí; i to je způsob, jak přinést přírodu do interiéru.
4. Domov bez stresujícího hluku
Kromě toho, že jsou nežádoucí zvuky (například hlučná doprava) zdrojem zbytečné nervozity a podráždění, mohou zároveň způsobovat stres a mít přímý negativní vliv na pohodlí obyvatel domu. Hluční sousedé, ale i zvuky v interiéru, které způsobuje vytápění, klimatizace nebo větrací systémy by proto měly udržovat na minimální hranici. Zejména v noci by úrovně hluku měly být ještě nižší.
5. Regulujte teplotu v interiéru
Jedním z nejkritičtějších faktorů týkajících se pohodlí v domě nebo bytě je vnitřní teplota. Jak však zaručit, aby nebyla příliš nízká nebo vysoká? Teplota v interiéru musí sledovat stejný rytmus jako teplota venku. Ty během dne rostou a v noci klesají. Lidský organismus je nastaven tak, že sleduje rytmy exteriérové teploty. Regulací teploty v interiéru se automaticky dosáhne to, co člověk pociťuje jako nejpříjemnější vnitřní teplotu.