Bydlení s dovolenkovým pocitem a duchy starého Francie

0
5
Reklama

Přenést si domů kouzlo francouzského venkova s přímořskou atmosférou není v našem vnitrozemí úplná hračka, ale zdaleka to není nemožné. Stačí, když při zařizování domu či bytu pustíte svou tvořivost tím správným směrem. Můžete se inspirovat i návrhy Denisa Sviridova, který na dosažení té správné nálady využil rustikální a vintage prvky.

V první chvíli na vás dýchne romantická atmosféra historických dob podtržena dostatkem slunečního světla. Prvky jako z minulých století (typické pro vintage styl) poskytli svou ornamentálnost, ke které se však přistupovalo s citem. Na jedné straně se zde setkala elegance jako z královského dvora, na druhé drsnější krása dřevěných venkovských prvků. Posiluje to dojem, že jste na dovolené daleko od hlučícího davu a každodenního stresu. Prostě jste doma. Všechny ozdoby historického nábytku, které v některých případech koketují s kýčem, zároveň dostali partnera, což udrží jejich dominanci na uzdě.
Styly inspirované historickým Francií v sobě spojují tradiční materiály, jako jsou kov, sklo, keramika a hlavně dřevo. Právě z nich se dají vytvořit jemné ornamenty, ale žádají si také praskliny a patinu. Kámen k nim také zapadne, je totiž tím, co se využívalo na středověkých hradech a má místo iv architektuře současnosti. Jelikož takové interiéry mají působit přiměřeně romanticky a jemně, volí se v nich nevtíravá bílo-béžová barevnost blízká dřevu i kameni, zdůrazňující odstíny a lesk kovu.

Bílá byt rozzářila iv tomto případě, dřevěný obklad stěn vnesl zajímavou, ale ne zbytečně komplikovanou strukturu. Sluneční světlo se na něm dokáže příjemně odrážet, neboť při dosahování pocitu pohody a harmonie ho nikdy není příliš mnoho. Výraznější odstíny ani historická vintage nevylučuje úplně. Tlumené pastelové prvky a zlaté lemy jak z muzea zde mají své místo. Jemná fialová navodí atmosféru regionu Provence a odstíny modré vás zase přiblíží k mořskému pobřeží. Barevné detaily tedy určitě nevynechejte.
Asi nejtypičtějším prvkem ve vintage venkovských interiérech je vzorovaná dlažba. Opar, který jakoby vytvářely bledé stěny, patina a historické svítidla, tak dostane další barevný impulz. Pravidelná struktura pěkně vynikne, dokonce dokáže určovat charakter celé místnosti. Je to ideální řešení do kuchyně, ale nepohrdne jím ani koupelna. Pokud dlažba není pro konkrétní interiér to pravé, může ji na malém kousku stěny nahradit tapeta s jemným květinovým vzorem.

Přestože je historická atmosféra fajn, přece jen jde o současné interiéry, takže vintage návrhy jsou velkorysé ke spojování starého s novým. Například kuchyň proto běžně ustupuje od honosnosti a využití kovových prvků a struktur posouvá více k průmyslovosti, pravidelnosti a cihle. Ani spotřebiče se tam pak nemusí cítit "trapně moderní", ale pokud byste chtěli být detailisté, posuzuje vám stále přibývající retro varianty chladniček či trubek. Podobné řešení je možné i v koupelně, ta snese méně i více vzorů. Klasických otáčivých kohoutků z dob babičky se však vzdávat nevyplatí, ani vany nemusí mít zrovna nejfuturistický design. Pokud vás nudí zazděn variantu, který autor zvolil tu, vzpomeňte si opět na historické filmy a zvolte volně stojící verzi s výrazně tvarovanými nožičkami.

Do jaké míry se inspirujete historickou patinou a romantikou je jen na vás.

Reklama