Chyby, které pomáhají zlodějům

0
11
Reklama

Nejednou si to ani neuvědomujeme, ale zlodějům svým nezodpovědným chováním často dáváme šanci, aby si všimli a vybrali právě náš byt, nebo rodinný dům.

Z našeho jednání dokáží zjistit mnoho užitečných informací, které nás mohou stát pěkně mastnou částku peněz. Poradíme vám, jaké nejčastější chyby děláme při ochraně domu před zloději a jak se před nimi chránit.

1. Otevřená okna

Nejčastější chyba, která přímo zve zlodějů na nevítanou návštěvu. Mnozí nechávají okna pootevřené alespoň na mikroventilace. I v tomto případě nahráváte zlodějům. Zloděj totiž má usnadněnou práci s proniknutím do bytu. Dokonce některé pojišťovny neproplácejí pojistníkem za krádež z důvodu otevřeného mikroventilace na oknech. Doporučujeme si zkontrolovat smluvní podmínky vaší pojišťovny a stejně před samotných odjezdem si ověřte, zda jsou všechny vaše okna skutečně uzavřené.

2. Plná poštovní schránka

Dennodenně nás čeká v schránce množství nechtěných reklam a proto je pro zloděje snadné odhalit, že někdo se déle nezdržuje doma. Plná poštovní schránka signalizuje nepřítomnost majitele na první pohled a proto poproste své blízké, nebo ochotných sousedy, aby vám v době vaší dovolené pravidelně vybírali poštovní schránku. I tato maličkost může rozhodnout, zda se zloděj rozhodne právě pro váš byt.

3. Obyčejné dveře

Odborníci na bezpečnost tvrdí, že do každého domu nebo bytu je možné se vloupat. Rozdíl je jen ten, jak rychle se tam zloděj dostane. Bezpečnostní dveře patří k základem vaší bezpečnosti. Vždyť kromě okna, popřípadě balkónových dveří, právě vchodové dveře patří mezi nejčastější způsoby vniknutí zlodějů do bytů. Dnes je na trhu několik výrobců kteří vám za rozumnou cenu nabídnou vchodové dveře s nejrůznějšími bezpečnostními prvky. I zde platí základní pravidlo. Raději si vše dobře promyslete, investice do vaší bezpečnosti se přece v konečném důsledku vyplatí.

4. Chybí zabezpečení domu

Podle nedávného průzkumu mezi zloději zveřejněn společností Jablotron nejvíce zlodějům odrazuje právě přítomnost zabezpečovacího systému. Proto spolu s bezpečnostními dveřmi byste neměli na něj zapomínat. „Dnes jsou elektronické bezpečnostní systémy finančně mnohem dostupnější, než si mnozí myslí. Cenově jsou srovnatelné například s běžnými elektronickými spotřebiči, „konstatuje Jan Derik ze společnosti Jablotron Slovakia.

5. Všichni vědí, že nejste doma

Žijeme v době sociálních médií, kdy veřejně sdílíme naše aktuální zážitky a postřehy. Pro zloděje je snadné si vás na sociálních sítích vyhledat a ověřit si, zda jste odcestováním v zahraničí. Zloději se tak dozvědí, kdy se vrátíte, kdo s vámi odcestoval a mají tak volnost a čas pro svou „práci“.

6. Nevhodně zvolená fasáda obytného domu

Architekti a projektanti se nejednou předhánějí, co umí vymyslet při navrhování rodinného nebo obytného domu. Nejednou však zapomenou na bezpečnost a právě uspořádáním fasády právě nahrávají zlodějům, kteří mají usnadněnou cestu se dostat na poschodí, nebo střechu domu. Jsou tak pak už jen krok od vytouženého lupu. Proto vám doporučujeme i při přemýšlení nad rodinným domem myslet na to, aby systém balkonů, teras, nebo ozdobných výčnělků na fasádě nenahrával zlodějům.

7. Vysoký plot, husté keře

Může se to zdát na první pohled nepochopitelné, ale právě vysoký plot, nebo neprůhledná síť okrasných keřů může nahrávat potenciálním zlodějům. Prvotní úmysl majitelů není špatný, chtějí mít pouze soukromí od sousedů, nebo zraku kolemjdoucích. Dnes překonat vysoký plot dokáže každý a následně má zloděj dostatek soukromí vás pořádně vykrást. Pokud je váš dům na očích sousedů, vnímejte to jako pozitivum pro svou bezpečnost.

8. Cenné věci na viditelném místě

Někdy si to neuvědomujeme, ale podobně jako v autě, i v domácnosti si nejednou necháváme cenné věci na očích nežádoucích osob. Pro zloděje je jednoduché nakouknout přes okno a zkontrolovat obsah vašeho příbytku. Pokud zloděj na viditelném místě uvidí cennosti vysoké hodnoty, přímo ho vyzýváte na nevítanou návštěvu. Je proto důležité, abyste byli obezřetní ai doma se chovali zodpovědně. I malý detail totiž může rozhodnout, pro který byt nebo dům se zloděj rozhodne.

9. Zhasnutá světla a nepoužívané auto

Je to už takový evergreen, ale pokud budíte dojem, že váš dům je opuštěný, nemůžete se divit, že zloději se mohou zaměřit i na něj. Časté chyby se dopouští ten, pokud v celém domě jsou během jeho nepřítomnosti dlouhodobě zhasnuta světla a před vchodem dlouhodobě zaparkované auto. Potenciální zloději mají čas a nejednou pozorují svůj budoucí cíl, proto nezapomeňte požádat blízké, aby přišli jednou za čas do vašeho domu zapnout světla, případně přeparkovat auto na jiné místo.

10. Nenechávejte klíče na obvyklých místech

Sice to vidíme často v amerických filmech, kdy zloděj najde klíč od domu u vchodových dveří pod květináčem, nebuďte však překvapeni, pokud řekneme, že se to stává iu nás. Zejména na venkově jsou zvyklí staří lidé si nechávat klíče pod rohožkou, nebo pod zmíněným květináčem. Pro zloděje není nic snazší, než si tyto obvyklé skrýše zkontrolovat a pak mu už jeho „práci“ nic nebrání.

Reklama