Malé prostory jsou velkou výzvou. Při použití nesprávných barev se můžete cítit stísněně, množství nábytku prostor přeplňuje a nevhodně zvolené vzory vyvolávají dojem chaosu. Profesionální designéři jsou odborníci, kteří vědí, jakých chyb se mají vyvarovat. Ale s pár profesionálními triky dokážete zařídit svůj malý příbytek i bez jejich pomoci.
Nepoužívejte tmavé barvy
Tmavé barvy působí v interiéru elegantně. Ale nesmí jich být příliš – kombinace tmavé podlahy, stěn a nábytku prostor „zabíjí“ a přemění ho na tmavou kobku. V malé místnosti s tmavými barvami zacházejte opatrně, použijte je na menších plochách a doplňcích. Stěny by měly být nejsvětlejší, aby prostor opticky otevřeli a zvětšily. Použít můžete pastelové odstíny žluté, zelené, modré, ale působivá je také světle šedá a světle.
Nebojte se vzorů
V malých prostorech se nemusíte bát výrazných vzorů. Jsou lepší než malé, které místnost jen kouskem. Vhodné jsou pruhy, které dokáží doslova divy.Horizontální opticky rozšíří místnost a svislé „zvednou“ nízký strop. Použít můžete i jiné geometrické vzory a florální motivy. Pokud se bojíte, vsaďte na jistotu. Dodržíte barevné schéma a zvolte vzory tón v tónu k ostatnímu zařízení
Správné proporce
Vybrat zařízení do malého interiéru je alfou a omegou. Přílišná sedačka zabírá hodně místa a malá se v prostoru ztrácí. Orientujte se podle počtu členů v domácnosti a sedací kapacity nepredimenzujte. Pokud často hostíte přátel, kupte si skládací židle nebo pohodlné polštáře, na kterých se dá sedět na zemi. Nábytek nesmí být mohutný ani přezdobený. Vyberte subtilnější kusy s jednoduchým tvarem, případně oblými rohy.
Vyhýbejte se kontrastům
Oko vnímá prostor od podlahy, ke stěnám až po strop. Když jsou stejné barvy nebo v jednom odstínu působí to čistší. Prostor se opticky otevře. Neznamená to však, že za každou cenu musíte mít bílé stěny a podlahu. Vybírejte světlé dekory dřeva s jemnější kresbou.
Volné komunikační uzly
Do malého interiéru se musí vejít vše potřebné, ale potřebujete i prostor na volný pohyb. Jinak skončíte s modřinami.Navzdory laiky zaužívanému způsobu zařizování, které se projevuje natlačením nábytku na stěny doporučují designéři posunout ho mírně do prostoru. Nábytek nemusí být umístěn pouze kolmo ke stěnám, ale také diagonálně. Přispívá to k větší dynamice a dosažení hloubky v prostoru.
Správné osvětlení
V špatně osvětleném interiéru se budete cítit jako v jeskyni. Každá místnost má mít tři zdroje světla, aby se rovnoměrně odráželo od stropu i zdí. Pouze tak prostor vynikne v celé své šíři. Kombinuje centrální osvětlení se stolními a podlahovými lampami. Skvělým trikem je použití zrcadel, které znásobí velikost a odrážejí přirozené a umělé světlo.
Jednoduché závěsy
Malý pokoj si zaslouží dostatek denního světla. Nezahlcujte okenní otvor komplikovanou „soustavou“ sklizených těžkých závěsů. Oknu v malé místnosti sluší jednoduchost – žaluzie, lehké průsvitné záclony nebo závěsy. Důležité je správné výškové umístění garnýže a délka závěsů. Garnýž by měla být blíže ke stropu a délka závěsů by měla sahat k podlahové liště.
Nepřehlížejte vertikální prostor
Bez úložného prostoru se neobejdete a jako sůl jej potřebujete právě v malém bytě. Částečně jej můžete získat pokud si pořídíte multifunkční nábytek – sedačku s úložným prostorem, vestavěnou skříň. Velký potenciál nabízejí stěny, na které můžete pověsit police nebo skříňky. Využít můžete hluchý prostor vedle a nad okny či dveřmi. Ideální je, pokud máte byt s vysokým stropem. Můžete ho snížit a vytvořit tam úložný prostor.