Dopřejte trávníku hned zjara pozornost a péči. Odvděčí se hustým a kompaktním vzhledem.
Kvalitní „zelený koberec“ je skvělý povrch na dětské hry, protože je měkký a jemně pruží. A přestože vyžaduje pravidelné sekání, mnozí pánové si tuto činnost pochvalují.Prý jim přináší relax a pohodu.
Hrábě jsou základ
Když se oteplí a promočená půda proschne, pusťte se do hrabání kovovými hráběmi.Vše odumřelé, ale i napadané, jako dopisy či větvičky, musí pryč, například na kompost. Je trávník zaplevelení? V předjaří je příliš brzy na chemii. Pomozte si vyřazeným nožem nebo nástrojem k tomu určeným. Snažte se nežádoucí příměs odstranit is kořenem. Případné krtince rozhrabte do okolí nebo posbírejte do kbelíku a použijte na jiném místě.
Nemilé překvapení představují bělavé fleky, které se objeví po zimě . Pokud nejsou od psa, znamenají napadení trávy plísní sněžnou. Místa pořádně vyhrabejte, půdu provzdušněte. Z hustého trávníku, ve kterém převažují odnožující typy trav, vyštípněte málopočetné trsy s kořínky a vysaďte je na lysiny. Díky odnožování se odběrné i nové místo zanedlouho zacelí. Jisté je, že takto bude mít tráva stejný odstín. Druhá možnost je výsev.
Kupte stejné či podobné semeno, stačí malé balení. Na jemně zkypřenou a vyrovnaný povrch vysejte semeno a zatlačte, například plochou dřevěné latě. Boty nejsou to pravé, protože semínka mohou skončit na podrážce. Vyseté nebo vysazeny místa udržujte stále vlhké, dokud nedorostou své okolí. A pokud jsou fleky od psa? Pomohou častěji procházky s ním. Když ho přistihnete při znečišťování trávníku, kusy vyzbierajte a kapalinu zalijte, co agresivní látky rozředí a skvrnám předejdete. Jinak postupujte podobně jako při lysina způsobených plísní.
Správný střih a řez
Jaro je vhodné období na vertikutace, čili prořezávání trávníku. Na malé plochy můžete použít vertikutace hrábě, na větší vertikutátor, který se dá i půjčit. Když si trávník představíte jako kůži, která zajišťuje celistvost všeho, co je pod ní, tak tento proces vypadá jako drsná záležitost. No tráva není kůže a právě poškození přinutí trávu intenzivnější růst. Dělejte tak dvakrát ve směru kolmém na sebe.
Touto procedurou se odstraní velké množství plsti, kterou pak vyhrabejte. Nelekněte se výsledku, zelená plocha bude vypadat mnohem horší než před zásahem.Neplánujte ji proto na začátku víkendu či před příchodem návštěvy, plocha potřebuje čas na vzpamatování. Hned po vertikutaci se vyhněte hnojení, „rány“ se musí zacelit.Co však pomůže, je, pokud trávník jemně zasypete pískem, zvláště na těžších půdách. Vzniklo mnoho holých míst, do písku přidejte semeno. První sekání na výšku tři až čtyři centimetry dělejte, když tráva dosáhne nad pět centimetrů.
Spuštění závlahy
Pokud nejste kutil, nechte spuštění závlahy na odborníky, abyste ji nezničili. Pro odvážnější zopakujeme základní pravidla. Jako první propláchněte trubky, přičemž dočasně odmontujte trysky a filtry. Ty propláchněte zvlášť. Jsou na nich vápenaté usazeniny?
K odstranění použijte přípravek běžně používaný v domácnosti. Nefunkční filtry vyměňte. Zkontrolujte těsnění ventilů a zda se správně otevírají a zavírají. Na řídicí jednotce ověřte správnost nastavení jednotlivých sekcí a při prvním spuštění Dohlédněte, zda vše funguje tak, jak má.
Vybíráte sekačku?
- Zohledněte velikost sekané plochy. Při malém trávníku si vystačíte s tišším typy na elektřinu či s akumulátorem. Jsou lehčí, což oceníte při sekání na terasách. Na větší plochy zvolte motorový model s pojezdem.
- Líbí se vám na trávníku pásy jako na anglickém fotbalovém stadionu? Zvolte speciální sekačku s válcem.
- Při mulčování vyberte typ sekačky, který řeže trávu na velmi malé částečky. Ty slouží jako hnojivo. Nemusíte intenzivně hnojit. Sekejte však častěji, vhodná je i vertikutace.
- Automatické modely vás výrazně odlehčí od péče, stačí jim vymezit plochu pomocí speciálního kabelu připevněného k povrchu půdy. Trávník udržují stále nízký.
Rady
Dopřejte trávníku, dva až tři dny po prvním sekání, startovací hnojivo. Uživatelsky pohodlnější je aplikace granulí, z nichž se živiny uvolňují postupně. S rovnoměrným rozložením granulí pomohou ruční a kolové rozmetadla.