Jak dostat zahradní bazén do formy

0
32
Reklama

Pokud máte bazén na zahradě a ještě jste neudělali nepříliš populární práce, abyste ho uvedl do letního provozu, tak pojďme na to!

1.  Nejprve v  zahradě z okolí bazénu odkliďte všechny větve, listí a drobné nečistoty, které by při stahování plachty mohly spadnout do  vody  bazénu.

2.  Pomocí síťky vyjměte z bazénu všechny nečistoty a pak speciálním přípravkem očistěte stěny. Zároveň jejich natřete vhodným přípravkem proti usazování řas.

 3. Nyní můžete zapojit filtraci s příslušenstvím. Zkontrolujte filtrační médium – většinou je to písek, případně papírový filtr. Filtrační písek se doporučuje měnit, špinavý a starý písek ztrácí účinnost. Po výměně písku připojte ostatní příslušenství. Ohřev vody v bazénu dávkovač chemie a další. Napusťte vodu do poloviny okénka skimmeru a zapojte filtrační jednotku. Pozor na uzemnění, nezapomeňte vyzkoušet funkci proudového chrániče. Filtrační jednotku vyzkoušejte až po zavodnění čerpadla.

4.  Na řadu přichází vysavač. Důležité je vysát mechanické usazeniny ze dna bazénu pomocí vysavače. Po zimě jich bývá hodně, proto se doporučuje filtrační vložky prát několikrát za sebou.

5.  V dalším kroku můžete ošetřit vodu chemicky a upravit její pH pomocí šokové dávky chloru – na 50 m3 vody 25 malých tablet nebo 300 g granulátu, a regenerační dávky Algicidu – stabilizátoru chlóru – na 50 m3 vody 1l. Takto zbavíte vodu mikrobiologických zárodků a organických nečistot.

6.  Po chlorové terapii třeba asi na dva dny spustit naplno filtraci. Pokud se po prvním chlorování zabarví voda zeleně nebo na hnědo, znamená to, že obsahuje železo nebo mangan. V prvních dnech po naplnění bazénu hodnotu pH neregulujte, ale nejpozději do týdne ji upravte na hodnotu 7,2 – 7,6. Vysoké pH – zásadité – zvyšuje zákal vody, kterou cítit po chloru a způsobuje podráždění očí i pokožky. Nízké pH – kyselé – způsobuje blednutí barev na plastových částech a rezavění kovových částí bazénu.

7.  Někdy se vám nepodaří udržet ideální chemické složení vody. Má na o vliv změna počasí nebo to, že do vody skočilo najednou mnoho lidí. Poznáte to podle mléčného zakalení vody. Tehdy pomůže takzvaný chlorový šok, což je troj až pětinásobek maximální povolené hodnoty 0,6 mg / l. Pokud toto použijete není vhodné se koupat v bazénu dokud hodnota chlóru neklesne na povolenou mieru.Proti řasám bojujte algicidem. Po nich řasy zčernají a snadno je vysajete ze dna bazénu. Během takových úprav vody nesmíte zapomenout na filtraci, které by měla běžet po celou dobu čištění.

Reklama