Dynamické trvalkové záhony a jejich uplatnění v zahradách

0
1510
Reklama

Téma dynamických trvalkových záhonů se mezi slovenskými a českými zahradními architekty dostává do stále většího popředí. Čím dál tím častěji nacházejí své uplatnění nejen ve veřejném prostoru, ale i v soukromých zahradách. Nejčastěji se spojují s konceptem tzv. přírodních zahrad.

V čem spočívá samotná podstata přírodních zahrad?

Trvalky seskupeny v přírodní zahradě se vyznačují přirozeným vzhledem rostlinného společenství. Architekt vychází z vědomého respektu k přírodě a snahy snížit negativní vliv člověka na životní prostředí. Taková forma se snaží přiblížit přirozenému vzhledu zahrad, její vzorem je samotná příroda. Založení a trvanlivost výsadeb spočívá ve využívání přírodních principů a procesů.

Zahrada je vnímána jako společný prostor pro všechny živé organismy. Je plná života. Květy trvalek poskytují nektar a pyl pro včely, motýly a čmeláky. Cílem je také poskytnout útočiště pro volně žijící živočichy. Zahrada tak není přizpůsobena jen potřebám člověka – ten se v přírodní zahradě stává pouze pozorovatelem.

Nezbytným prvkem přírodní zahrady a trvalkových záhonů jsou i vodní prvky – mokřady a mělké jezírka, ve kterých se zadržuje dešťová voda a slouží jako ptačí napajedla a přirozené zvlhčovače ovzduší během rozpálených letních dní.

Celoroční charakter je největším kouzlem trvalkami výsadby

Jednotlivé druhy by se měly navzájem vhodně doplňovat is ohledem na období rozkvetlé.

Podmínky stanoviště jsou důležitým faktorem, ze kterého výběr druhů v přírodní zahradě vychází. Správná volba zajistí rozmanitost výsadby po celý rok. Z dlouhodobého hlediska se v trvalkových záhonech uplatňuje prvek náhody, který v budoucnu zajistí zmíněnou dynamičnost a proměnlivost záhonu.

Tento termín vlastně hovoří o autoregulaci samotného systému, kdy rostliny postupně „zplaňují“ a prosévá se, jindy zcela vymizí a jsou nahrazeny konkurenčně silnějším druhem. Ani v přírodní zahradě bychom však neměli zapomínat na koncepční uspořádání a kompoziční záměr.

Nenáročná údržba

Při výběru jednotlivých druhů rostlin architekt vychází jednak z daných podmínek stanoviště a také sleduje estetický záměr. V první řadě musí být zvolena komplexní struktura záhonu. Tato spočívá ve zvolení solitérních, skupinových a pokryvných rostlin, které by měly vytrvat na stanovišti co nejdelší čas. Takto se postupně samy rozšiřují či ustupují podle své schopnosti konkurovat okolním druhém. Záhony jsou dále doplněny o tzv. vtrúsené druhy tvořeno převážně krátce rostoucími trvalkami nebo „dvouletkami“.

Do trvalkových směsí lze přimíchat semena letniček, které budou prosévá av prvních letech mohou trvalkových kompozici barevně oživit. Při výběru se vždy použije kombinace různých charakteristik rostlin, jako je například jejich textura, struktura, barva, geometrický tvar květu a období kvetení. Toto vše pomáhá vytvoření dynamického a rozmanitého systému rostlinného společenství. Pokud bychom zabloudili do světa módy, pro dynamické trvalkové záhony bychom mohli vybrat pojem „nedbalá elegance“. 

Velkou výhodou trvalkových výsadeb je jejich nízká náročnost na údržbu. Výsadby jsou zamulčované asi 8 cm silnou vrstvu štěrku, který zabrání rychlému prorůstání plevelů a náletových rostlin. I přesto by se záhon měl první dva roky 2- až 3krát vyplít. V následujících letech se rostliny zapojí a likvidace plevelů se bude řešit čím dál tím méně. Závlaha je potřebná jen čerstvě po založení. Později není díky vrstvě mulče a zapojené výsadbě, která udržuje vlastní mikroklima porostu, vůbec potřebná. Pozor bychom si měli dávat pouze v případě extrémních letních veder.

Vhodné druhy trvalek

Při výběru rostlin se zaměřte na nenáročné druhy, kterým nevadí slunce ani nedostatek vody. Své místo si zde najdou kromě tradičních trvalek i bylinky. Dobrou práci odvedou levandule (Lavandula angustifolia), zavinutka podvojná (Monarda Didyma), oregano (Origanum vulgare), Agastache fenyklová (Agastache foeniculum), třapatka nachová (Echinacea purpurea) nebo i saturejka (Satureia montana).

K trvalkám plného léta, kterými určitě nepohrdnete, patří Helenium (Helenium autumnale), krásná rudbekie (Rudbeckia fulgida), trochu netradiční klejicha hlíznatá (Asclepias tuberosa) a krásnoočko (Coreopsis verticillata, C. grandiflora). Z okrasných trav vyzkoušejte dochan psiarkovitý (Pennisetum allopecoroides), metlici trsnatou (Deschamspia caespitosa), kavyl chvostíkový (Stipa tenuissima) či mohutnější ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis).

 

Reklama