Stačí 17 metrů čtverečních na plnohodnotný život? Věčná úvaha o minimální velikosti příjemného bydlení byla klíčová při zrodu řešení zdánlivě malého, ale ve skutečnosti složitého zadání.
Architektů z pražského ateliéru SAEM oslovil investor, majitel dvou nevelkých bytových jednotek, který je chtěl "zabydlet" pro účely pronájmu. Záměrem bylo co nejvíce zlepšit užitnou i estetickou hodnotu byteček – vytvořit v nich důstojné podmínky pro přechodné bydlení. Výsledkem práce týmu SAEM jsou dva plně funkční minibytě s nestandardním vzhledem, jaké by si nejeden mladý pár přál i jako svůj první vlastní domov …
Vestavěná konstrukce. Citlivým uplatněním konstrukčních a estetických vlastností moderního materiálu – panelů z křížem vrstveného masivního dřeva (CLT) s pohledovou kvalitou – změnili architekti z ateliéru SAEM dva minibytě na dva minimezonety s nesrovnatelně vyšší užitnou hodnotou.
Na přání investora měly vzniknout dvě nájemné jednotky pro mladé lidi nebo uživatele, kteří dojíždějí za prací do Prahy a hledají něco netradičního. Po několika standardních návrzích dostali architekti nápad vytvořit středovou dřevěnou konstrukci symbolicky odvozenou od stromu. "Původně jsme uvažovali pomalovat dřevo ve stylu graffiti, jak vidno na vizualizacích," vysvětluje Michal Procházka. Výrazný výtvarný prvek v této podobě by však prostor opticky zmenšil, proto nakonec autoři ponechali dřevěné panely v jejich přírodní podobě. Spolu s barevným konceptem ostatních součástí vybavení vytváří světla dřevina v nevelkých prostorách dojem prostornosti, příjemnou svěží atmosféru a zároveň je vhodnou kulisou ostatních dočasných prvků v interiéru.
Hlavní zásadou celého konceptu bylo neztrácet výšku na místech, kde to není nutné – ať už šlo o kuchyňskou linku, stůl, skříně, umyvadlo, nebo toaletu. V horní části obou malých bytů se světlou výškou 3,1 m se díky tomu podařilo vytvořit komfortní místo na spaní a rozšířit tím užitnou plochu o cenné čtvereční metry. Udávaná plocha obou bytů je stále při každém 17 m2, v podstatě však jde o dva malé mezonety, ve kterých slouží vyvýšená podesta na spaní a odkládání části věcí. Koupelna a předsíň jsou v každém minibytě oddělené dispozičně, kuchyň a ložnice jen opticky.
Vytápění je v obou bytech vyřešeny podlahovou infrafóliou, která je praktická právě při podobných rekonstrukcích.
Přetavit myšlenku "nastavení dispozice" do kultivované formy byl další oříšek, se kterým si autoři návrhu také bravurně poradili. Sáhli po moderním materiálu na přírodní bázi s výbornými konstrukčními a estetickými vlastnostmi – jako hlavní konstrukční materiál na "vestavěný interiér" použili dřevěné panely v pohledové kvalitě (NOVATOP). Zužitkovali přitom najednou jejich tři výhody v jednom: subtilnost (panely mají tloušťku jen 42 nebo 84 mm), statickou únosnost (kromě panelů nebyly nutné žádné jiné nosné konstrukční prvky) a do třetice estetický interiérový povrch v podobě masivního smrkového dřeva. Povrch panelů při této realizaci ošetřili jen bělicí voskovou lazurou, která přirozený odstín materiálu jemně zesvětlila.
Zrcadla jsou ověřeným receptem na optické zvětšení prostoru, který tu architekti předepsali vícekrát. Nejúčinnější v tomto smyslu je, když zrcadlo sahá od podlahy až po strop a rozprostírá se na celé šířce stěny. Přesně takové nemohlo chybět ani v předsíni, kde zároveň prakticky plní svou původní funkci.
Malá, ale funkční – umyvadlo, WC a sprchový kout jsou dostatečnou výbavou pro minimální prostor. Zařízení (včetně sanitárního vybavení koupelny či spotřebičů v kuchyni) vybírali architekti vzhledem k účelu interiéru z nižšího cenového segmentu.