Jaké parametry dlažby je třeba si při jejím výběru všímat?

0
27
Reklama

Kromě designu, formátu a ceny si při výběru obkladových materiálů všímejte technické parametry. Špatná volba se vám při používání dlažby dříve či později vrátí.

Jiné vlastnosti musí splňovat obklad pro koupelnu, jiné dlažba pro terasu či pro garáž.Na pohled přitom mohou být téměř stejné. Složení směsi a technologie výroby jim propůjčují konkrétní vlastnosti. Snadnější orientaci pomáhají normy a jejich označení.Základní pravidlo na začátek: S dlaždicemi určenými primárně na podlahu můžete obkládat i stěny, naopak to však neplatí. Obkládačky nemají dostatečnou mechanickou pevnost.

Typická nasákavost

Terakota, klasická keramika s dlouhou historií, je většinou neglazovaný výrobek z pálené hlíny, který má na řezu stejnou barvu. Podle jejího složení jsou k dispozici odstíny červené, okrové až nažloutlé. Dlažbu nebo obklady z ní uplatníte zejména ve venkovských kuchyních nebo v interiérech středomořského stylu. Počítejte však s tím, že je přirozeně porézní, proto mírně nasákavá. Na podlaze letní kuchyně to nemusí vadit, ale na denně používané kuchyňské zástěně už ano.

 Než po ní sáhnete, zjistěte, zda a jak je ošetřený povrch. Nejednou až dodatečná impregnace zajistí odolnost proti vodě a špíně, je však možné, že ji bude třeba po čase opakovat. Další z možností je upřednostnit terakotový povrch opatřen průsvitnou glazurou. Dlažby z klasické pálené hlíny se stále používají i v exteriéru. Vždy si však ověřte mrazuvzdornost. Tato vlastnost se odvíjí od nasákavosti, přičemž platí, že čím nasákavější je materiál, tím méně je mrazuvzdorný.

Proto se nedoporučuje dláždit venku starými cihlami, ale speciálními, k tomuto účelu vyrobenými. Cihly ze starých domů mohou mít nasákavost až nad 18 procent a vlivem povětrnostních podmínek se dříve či později drolí a rozpadají. I fasády jsou vystaveny nepřízni počasí, proto se zeptejte na jejich mrazuvzdornost či nasákavost. Za kvalitní obkladové cihlové pásky se považuje typ klinker s nasákavostí do 6 procent.

Glazura do interiéru

Používání glazury vylepšilo na keramických dlažbách a obkladech povrch, který se stal z lícové strany nesavým. Glazura je sklovitá hmota obvykle s příměsí pigmentů, která je po vypálení hladká a lesklá. Odolává i působení chemických čisticích prostředků, a tak oprávněně hraje prim v kuchyních a koupelnách.

Předností je množství vzorů, formátů, barev včetně speciálních úprav povrchu.Samotný střep má však stále nasákavost 3 – 12 procent, proto s běžnou glazovanou keramikou venku nepočítejte. Při výběru dlažby do koupelen nezapomeňte na protiskluznost, zvolte třídu minimálně R9. V prodejně vyzkoušejte navlhčený povrch bosou nohou.

Trvanlivý a odolný gres

Vzniká vypálením směsi přírodních materiálů, jako jsou různé druhy jílů, kamenná drť, písek, minerální barviva, které jsou rozemleté na prach a pod tlakem slisované. Díky tomu se komponenty spojí do materiálu téměř bez pórů. Gresová dlažba a obklad jsou mrazuvzdorné a mají vysokou mechanickou odolnost.

Gres je vhodný do exteriéru, ale stále více se prosazuje i uvnitř. Často má jemně strukturovaný povrch, což naznačuje i jeho protiskluznost. Proto se dá výborně využít v moderní architektuře s velkými proskleních jako dlažba na rozhraní interiéru a venkovní terasy.

Pokud zvolíte neglazovaný povrch, střep je stejný v celém průřezu a případná poškozená místa budou méně nápadné. Co se týče barevnosti, na výběr jsou přírodní zemité a kameninové tóny, podle obsahu výrobní směsi. No i tento materiál je dostupný jako glazovaný, což mu dodá lesk a uzavře zbytkové póry. Tím se rozšířily jeho designové a barevné ztvárnění a na pohled těžko rozeznáte, zda se jedná o běžnou keramickou nebo Gresová dlaždici.

Dlažba v garáži

Má být neklouzavá, odolná proti chemikáliím i mechanicky pevná. Zajistí to větší tloušťka – 12 až 24 milimetrů. Ideální je gres. Pokud zvažujete dlažbu s glazovaným povrchem, upřednostněte dlaždice s odolností proti otěru PEI4 nebo PEI5. Vyhnete se tak poškrábání glazury pískem či drobným štěrkem.

9

Reklama