Jakou myčku si vybrat?

0
29
Reklama

Myčky už dnes nejsou přepychem av četných domácnostech jsou přímo nezbytností. Kdo nevyzkouší, neví. Úspora energie, vody a zejména vašeho času je nesrovnatelně vyšší než při ručním mytí.

1. Na trhu jsou k dispozici různé druhy přípravků vhodných do myček nádobí. Existuje nějaké pravidlo, kdy jsou vhodnější tablety, prášek nebo gel? 
Všechny zmiňované jsou mycí prostředky, které by měly umýt nádobí v myčce. Je důležité zamyslet se, na jaký program chceme používat daný typ prostředků. Nejlepší je prášek nebo tablety se slisovaný práškem.

2. Mohou přípravky 2 v 1 nebo 3 v 1 nahradit potřebné leštidlo a sůl? Pokud ne, v kterých případech je nutné je přidávat? 
Někteří výrobci udávají, že při použití tablety již není třeba použít leštidlo a sůl do myčky, ale ne vždy je to pravda. Většinou jsou to nedostatečné dávky, takže při častém používání může být nádobí po čase matný a nevyleštený.

3. Co způsobuje občasný nepříjemný zápach z myčky a jak ho eliminovat? 
Zápach z myčky způsobují procesy rozkladu zůstatků jídla, proto je třeba zbytky jídla odstranit z talířů ještě před jejich vložením do myčky. V případě, že nemyjte nádobí často, je vhodné spustit program oplachu studenou vodou. Druhý důvod nepříjemného zápachu je nedostatečná údržba myčky. Je třeba pravidelně čistit filtrační systém ve spodní části myčky, kde se nachází sítko, ve kterém se zachycují zbytky potravin způsobující zápach.

4. Na skle se vyskytuje bílý povlak, co s ním? 
Bílý povlak může být způsoben špatným nastavením dávkování leštidla nebo korozí skla. Špatné nastavení leštidla se dá upravit podle návodu k obsluze, kde jsou zpravidla vysvětleny případné řešení problémů. Pokud ale jde o korozi skla, je to nezvratný proces.
Existují však na trhu myčky, které mají speciální programy na mytí skla a jsou šetrné právě k tomuto typu materiálu.

5. Příbory někdy po čase začnou rezavět, čím je to způsobeno a jak tomu zabránit? 
Jsou dva případy, kdy může příbor začít rezavět: buď máte nekvalitní příbor, který nepatří do myčky, nebo má příbor narušenou povrchovou úpravu. Nezpůsobuje to však ani samotná myčka, ani čisticí přípravky. Do myčky nádobí jsou vhodné příbory: chromově-niklový ocelový příbor s označením 18/8 nebo 18/10, chromově-ocelový nerezový příbor s označením inox a pravé stříbro s označením 925 nebo 800.

6. Jsou pánve vhodné do myčky nádobí, nepoškodí se samotný teflon? 
V první řadě je sporné, zda kvalitní teflonovou pánev, na níž se jídlo nepřipaluje, je nutné dávat do myčky. Výrobci teflonových pánví doporučují čištění papírovým ubrouskem a jemnými houbičkami na mytí nádobí. Myčka zvládne omytí teflonové pánve, ale po určitém čase může narušit teflonovou vrstvu na pánvi a tím i její funkčnost.

 

Reklama