Jaký je rozdíl mezi černým, červeným a bílým rybízem

0
378
Reklama

Léto se už pomalu rozbíhá a co chvíle udeří plnou silou. Na zahradě si budete moci užívat všechny jeho chutě, barvy a vůně a ani se nenadějete a budete se těšit z čerstvě sklizených rybízu, které jsou plné vitamínů. Máte raději červené, černé nebo bílé?

Rybíz patří k nejzdravějšího ovoci. Jsou bohaté na vitamín C a kromě toho obsahují vitamín A, B, E a také železo, draslík, hořčík, mangan, vápník a niacin. Posilují imunitu a pomohou při problémech s trávením. Díky železu podporují tvorbu krvinek a také zlepšují činnost srdce a cév.

Péče

Rybízy se sázejí na jaře a na podzim. Jsou velmi nenáročné na péči. Podle potřeby jim však dopřejte zálivku a pro zajištění bohaté úrody provádějte pravidelný jarní řez.

Tip

Je dobré, pokud při výsadbě rybízu zasadíte alespoň dvě odrůdy z každé barvy. Zajistíte si tím lépe opylování.

Červený rybíz

Červený rybíz mají kyselejší chuť a jsou příjemně osvěžující. Ve srovnání s černým rybízem jsou chudší na vitamin C. Měly by z pomezi rybízu dozrávat nejdříve – již během června. Mají mírnější růst a rodí na větvičkách rostoucích na starším dřevě. Z oblíbených odrůd třeba uvést ‚Tatran‘, ‚Maraton,‘ Red Lake ‚,‘ Junifer ‚a jiné.

Bílý rybíz

Na Slovensku jsou bílé rybíz pěstovány méně než černé a červené. Chuťově jsou však sladší než červené a dozrávají o něco později. Ve srovnání s černým rybízem mají větší rodivosť a také mírnější růst. Známé odrůdy jsou ‚Viktorie‘, ‚Blanka‘, ‚Bela zda‘ Dominika ‚.

Černý rybíz

Na černý rybíz, které vynikají jedinečnou chutí je třeba počkat trochu déle. Čekání se však vyplatí, protože už 100g rybízu stačí na splnění doporučené denní dávky vitamínu C. Sklizeň přinášejí na jednoletém dřevě a z oblíbených odrůd třeba zmínit ‚Otelo‘, ‚Titania‘, ‚Viola‘ či ‚Katka‘.

Reklama