Porovnáváte si výsledek praní s reklamou a přemýšlíte, kde děláte chybu? Nevěřte vždy řečem a raději dejte na rady odborníků.
1. Čím více prášku na praní použiji, tím lépe je prádlo vyprané.
Přestože by se toto tvrzení dalo považovat za logické, není to tak. Pracím prostředkem vylepšují jejich účinnost přidány enzymy a aktivní kyslík. Právě ty mají na svědomí štěpení organických nečistot, které dokáží na rozdíl od prostředků používaných před pár lety odstranit odolné skvrny i při nižší teplotě. A samozřejmě ušetříte i na množství pracího prostředku. Nápomocné jsou i nejnovější modely praček. Jsou natolik inteligentní, že si umí množství prostředku samy nadávkovat podle hmotnosti prádla a stupně znečištění. Nejenže ušetříte prací prostředek, ale i životní prostředí. Spotřebitelská testy potvrzují, že nejúčinnějšími bojovníky na zašpiněné prádlo jsou prostředky v klasické práškové formě. Gelové konkurenti zatial takové účinky nedosahují.
2. Když budu prát prádlo při vyšší teplotě, bude čistší.
Omyl. Vyšší teploty výsledek praní nezlepší, protože základem pracích prášků a zejména gelů jsou zmíněné enzymy. Nad 60 ° C se projeví až účinnost bělidel. Vysoká teplota navíc škodí i vaší pračce. Zvyšuje se při ní usazování vodního kamene, zejména při tvrdé vodě. Nové modely praček se dokáží postarat o šetrné vyprání barevných textilií bez ztráty barvy a tvaru prádla. Využívají například praní již při teplotě 15 ° C. Kvalitou se vyrovná praní při 40 ° C a přitom ještě ušetříte až 80% energie. K rozpuštění pracího prostředku určitě přispívá i správná rotace bubnu. Jelikož každá značka má své tajné trumfy, dejte se poučit při nákupu prodejcem.
3. Čím více aviváže, tím bude prádlo hebčí.
Omyl. Aviváž stejně jako prášek je třeba dávkovat podle návodu a s mírou. Nejméně jí patří na syntetiku, kde na 4,5 kg postačí 18 ml, na smíšené tkaniny a vlnu 24 ml a na bavlnu asi 36 ml. Pokud se dávkování přežene, naruší se například nasákavost ručníků. Vlákno se „obalí“ aviváží a nesaje vodu.
4. Použitou vodu s práškem můžeme použít znovu.
Toto je jev, se kterým se můžete setkat v nejedné české domácnosti. Ve snaze ušetřit co nejvíce na účtu za vodu jsou mnohé hospodyňky schopné strávit hodiny zachytáváním použité vody s rozpuštěným detergentem. Čisticí účinnost pracího prostředku je však aktivní pouze jednou. Při každém dalším praní se účinnost prášku výrazným způsobem snižuje. Nemluvě o tom, že uvolněné nečistoty z prvního praní se takto postupně přenášejí na ty další. Ideálním řešením pro šetrné hospodyně je pračka s technologií, která si sama dávkuje množství vody a energie podle množství a stupně znečištění prádla.
5. Shora plněná pračka je nestabilní a hlučnější než předem plněná.
Tento mýtus se u nás šířil v minulosti. Mohutná konstrukce praček přenášela odstředivou sílu do okolí. Dnešní pračky, ať už shora nebo zepředu plněné, jsou nejenže odpružené a stabilní při odstřeďování, ale díky nové technologii připojení motoru přímo na buben pračky jsou i tiché. Motor dokáže díky senzorům optimalizovat odstřeďovací cyklus, postará se o rovnoměrné rozložení prádla v bubnu. Hlučnost pračky se tak při odstřeďování může snížit až o 5 dB.
6. Čím vyšší otáčky, tím je prádlo více zmačkané.
Krčení jednotlivých kusů oblečení závisí především na typu tkaniny. Úroveň odstřeďování výrazně ovlivní i samotné sušení prádla. Například velmi odolným materiálem je bavlna. Pokud máte doma pračku, která dokáže odstřeďovat rychlostí až 1 400 otáček za minutu, výrazně vám zkrátí čas sušení bavlněného prádla. Vysoké otáčky však nejsou vhodné pro jemné tkaniny, protože ty jsou náchylné na krčení. I pro takové případy je proto ideálním řešením technologie na praní jemného prádla. Nedojde ke spuštění odstředění na příliš vysokých otáčkách.
7. Do bytů s nedostatkem prostoru jsou vhodné jen shora plněné pračky.
Pokud máte na pračku v bytě vyčleněny místo pouze 50 cm široké, máte pouze jednu možnost, shora plněný model. Zboku plněné pračky se sice dokázali už dříve zredukovat do hloubky, ale ze standardní šedesátkové šířky nevědí ubrat. Jednou z mála výhod shora plněných práččok je komfortnější vkládání či vykládání náplně. Kapacita jednotlivých modelů může být různá. Je sice pravda, že předem plněné modely poskytují o něco větší kapacitu, ale dosud to bylo na úkor vnějších rozměrů. Dobrá zpráva však je, že nejnovější zepředu plněné pračky už vědí také nabídnout kapacitu i 7 kg prádla při hloubce pouhých 44 cm.
8. Práškový prací prostředek nechává na oblečení skvrny.
Klíčovým faktorem efektivního praní bez zanechání skvrn je dokonalé rozpuštění pracího prostředku. U tekutých typech je proces rozpouštění mnohem jednodušší, a proto jsou takové detergenty vhodné zejména na praní při krátkých programech ci programech s použitím nižší teploty. Naopak sypký prací prostředek je vhodný na delší prací cykly. V každém případě je však třeba vzít v úvahu fakt, že v procesu rozpouštění při obou typech sehrává vedle rotaci bubnu, důležitou roli i postupné zvyšování teploty, během kterého dochází k postupnému uvolňování čistících látek a jejich efektivnímu rozložení v rámci náplně. Dokonalé rozpuštění pracího prostředku zaručují pračky s asymetrickým otáčením bubnu. Tento pohyb soustřeďuje tkaniny rovnoměrně kolem bubnu, díky čemuž se prací prostředek dokonale rozpustí i při velmi nízkých teplotách.
9. Část pracího prostředku se na počátku praní odplaví do kanalizace.
V momentě, kdy odstartujete prací cyklus, pračka začne napouštět vodu do nádrže, ve které je osazen buben. Nádrž je hadicí propojena s čerpadlem, které po skončení praní nebo máchání odvede použitou vodu do kanalizace. Mnoho lidí se proto domnívá, že část prášku se při úvodním naplňování spolu s vodou dostane do hadice mezi bubnem a čerpadlem, kde bez využití „čeká“ na moment, dokud ho čerpadlo pošle do kanálu. Naštěstí díky práci inovátorů je i tento jev už jen minulostí. Současné pračky jsou vybaveny takzvanou ekologickou kuličky, které ve správnou chvíli vytvoří bariéru mezi ústím nádrže a odčerpávací systémem. Pračka tedy zužitkuje celé množství použitého detergentu a nic z něj tak nevyjde nazmar.
10. Stačí používat jeden program na všechny druhy oblečení.
To je častá realita v slovenských domácnostiach. Pre dokonalé výsledky prania zohráva dôležitú úlohu najmä typ materiálu. Kľúčovou je nasiakavosť. Štandardne sa programy delia na bavlnené a syntetické. Doplnené môžu byt o špeciálne programy, ako napríklad džínsy. Trendovému farebnému oblečeniu nahrávajú špeciálne programy zohladňujúce farby bielizne. Program Dark Colours chráni čierne a tmavé tkaniny pred vyblednutím, program Light Colours vyčistí svetlé tkaniny bez toho, aby sa navzájom zafarbili, či program Mixed, ktorý perfektne vyperie zmiešanú bielizeň.
11. Práčka sa čistí sama.
Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že buben pračky je stále čistý a lesklý, opak může byt pravda. Klíčové je především péče, jakou své pračce věnujete. Stejně její pravidelné čištění a odvápňování speciálními prostředky minimálně dvakrát ročně, což v konečném důsledku výrazným způsobem ovlivňuje i samotnou životnost pračky. Teplé a vlhké prostředí vytváří ideální podmínky pro tvorbu bakterií. Nejcitlivějším místem v pračce je prostor násypky a čerpadla. I na tento neduh se však našel lék. Speciální materiál násypky a filtru čerpadla může snížit tvorbu a množení bakterií a plísní. Tím se výrazně eliminuje i vznik nepříjemných zápachů.