Kožené sedací soupravy byly vždy symbolem luxusu a pohodlí, bohužel nejsou každému z nás finančně dostupné.
Mnoho lidí z tohoto důvodu upustili od investice do pravé kožené sedačky a zaměřili se na různé levné imitace kůže jakými jsou například koženka nebo umělá takzvaná eko koža.Aké jsou rozdíly mezi uvedenými materiály se dozvíte právě v tomto článku.
Kožená sedačka byla stále považována za velmi drahý kus nábytku, ale v dnešní době není nic výjimečného, když v obchodě najdete některé látkové designové modely, které jsou dražší než běžné kožené sedací soupravy z obchodních řetězců. Vždy je proto důležité věnovat dostatek pozornosti výběru kožené sedačky. Je třeba se zaměřit na druh kůže a nedat se ovlivnit nabídkou podezřele laciné sedací soupravy, protože většinou se to nevyplatí. Pokud vybíráte kvalitní koženou sedačku bude to skvělá investice do budoucnosti, navíc pokud má jednoduchý tvar, nikdy nevyjde z módy a bude vám dělat radost i po deseti letech. V posledních letech se dostává do popředí eko kůže, která je pravé kůži velmi podobná a na dotek vůbec nepoznáte, že jde o umělý materiál.
Kůže je přírodní materiál, který si po dlouhá léta dokáže uchovat svou přirozenou krásu, případně mu čas prospěje, protože díky němu získává zajímavou patinu, což znamená, že časem vlastně získává na kvalitě. Kůže se také přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru, je pevná a zároveň pružná, příjemná na dotek a má svou charakteristickou vůni. Navíc vstřebává tělesnou vlhkost, ale nepropustí dovnitř vlhkost z vnějšího prostředí. Kožené sedací soupravy se tedy vyznačují skutečně dlouhou životností a proto se investice do ní skutečně vyplatí. Navíc kůže působí velmi elegantně a bývá zárukou exkluzivity. Mezi výhody kůže patří také odolnost vůči ohni což znamená, že pokud byste na kožené sedačce uhasila cigaretu, koženému materiálu byste nezpůsobily žádnou škodu. Kožené sedací soupravy se nejčastěji vyrábějí z kůže skotu, která je nejvhodnější, ale také se na jejich výrobu používá telecí a buvolí kůže. Hovězí kůže se dobře tvaruje a ze zmíněných tří jmenovaných je i nejlevnější.
Nepoužívá se v původním stavu, protože je příliš silná, ale rozřezává se speciálními přístroji na dvě nebo tři vrstvy. Co se týče kvality kůže, tak za nejkvalitnější se považuje ta nejpřirozenější čili barvená pouze namáčením. Má přirozenou strukturu a dlouho si zachovává krásnou barvu. Samozřejmě, že kožené sedačky si můžete zakoupit v celé barevné paletě, od světlých odstínů, přes pastelové až po tmavé barvy. V kůži se neudržuje prach a proto je tento materiál vhodný i pro lidi, kteří trpí alergiemi. Umělá kůže nebo eko kůže je novým dvouvrstvým materiálem, který je mnohdy mylně považován za koženku. Koženka měla polyvynilchloridovú horní vrstvu, která se nesnášela se solí a z toho důvodu často praskala. Proto byla nahrazena eko kůží, která má horní vrstvu ze sta procentního polyuretanu a její podklad tvoří sto procentní bavlněný úplet. Tento materiál neobsahuje živočišné materiály a tak nemá s pravou kůží, kromě vzhledu, nic společného. Umělá kůže se tak výborně hodí pro alergiky a je snadno udržovatelná. I umělá kůže má však své vynikající vlastnosti, je vysoce odolná vůči oděru, je pevná a oboustranně prodyšná. Další výhodou je příjemný design a možnost výběru ze široké škály barev.
Dalo by se říci, že údržba kůže a eko kůže je stejná, nebo lépe řečeno stejně jednoduchá. Skvrny se odstraňují vlažnou vodou s příměsí saponátu a sedačka se pak otře do sucha. Běžné čisticí prostředky a různé chemikálie by mohly způsobit škodu. Ze žádného jiného materiálu nelze skvrny odstranit tak snadno jako z kůže. Samozřejmě pokud máte doma sedací soupravu se světlé kůže nebo eko kůže, bude náchylnější na zašpinění a budete jí tak muset věnovat více péče. Důležité při čištění je na kůži příliš netlačit, ale jen jemně přetírat. Jeden krát za rok je dobré sedačku ošetřit speciálním mlékem na kůži nebo anilinovým krémem. Jednoduchá údržba je velkou výhodou těchto materiálů. Aby pravá kůže nebyla jen vychvalována je třeba uvést i její nevýhody. Někomu může vadit například zdánlivá neprodyšnost, která je viditelná hlavně v letních měsících. V zimě vás zase nepotěší studený povrch. Kožené sedací soupravy se navíc nehodí do domácností, ve kterých jsou malé děti nebo zvířecí mazlíčci. Kůže je totiž velmi náchylná na potrhání nebo poškrábání.
Kožená sedačka by neměla být vystavena ani přímému slunečnímu záření a ani dlouhodobému umělému osvětlení, protože by mohla vyblednout a případně i popraskat. Kůži je dále nutné chránit i před vlhkem. Je samozřejmé, že kvalitou nemůže umělá kůže trumfnout pravou kůži. Pravá kůže je prostě top materiálem, jehož největší nevýhodou je již zmíněná vysoká cena.
V čem se vlastně umělá kůže liší od pravé? Hlavně menší pevností, která je dána pevností podkladové textilie. Dále se eko kůže vyznačuje kratší životností, protože po delším používání se může stát, že povrch popraská. Výhodou je však samozřejmě nižší cena, která je o polovinu nižší než cena sedaček z pravé kůže. Takže záleží jen na vašem rozhodnutí, který ze zmíněných materiálů si vyberete.