Zvažujete, zda vsadit na laminátovou nebo dřevěnou podlahu? Každá má své pro a proti.
Kromě toho, že i laminát se dokáže tvářit jako dřevo, mnoho společného nemají. Rozhodující je, zda chcete přírodní materiál pod nohama i cítit, nebo jen opticky vnímat. Pokud vám jde o příjemný, měkký a teplý dotyk s podlahou a neopakovatelnou atmosféru originálu každé desky, sáhněte po dřevě.
Pokud hledáte podlahu s příznivou cenou, vysokou odolností, barevnou stálostí reprodukovaných dřevěných dekorů a jednoduchou pokládkou, vsaďte na laminát. Laminát je pro svou nízkou konstrukční výšku stvořený i na renovace starých podlah.
Když dřevo, tak …
Kromě rozhodnutí, zda zvolíte masivní, nebo cenově přijatelnější vícevrstvou dřevěnou podlahu, budete muset rozlousknout oříšek v podobě povrchové úpravy dřeva. Olejováno, respektive voskovaná či lakovaná? To závisí na okolnostech. Olej, který je spíše impregnací dřeva, zvýrazňuje jeho kresbu.
Dřevo působí přirozeně, zůstává dřevem i na dotek, dýchá a časem získává příjemnou patinu. Olejováno podlaha je matná, díky čemuž neprozradí každý škrábanec. A pokud, opravy se dají provést lokálně. Na druhé straně lesklé lakované podlahy působí dekorativní až honosně. Lak vytváří silnější ochrannou vrstvu, která chrání proti oděru, má delší životnost než olej, ale v případě poškození nutno celou podlahu přebrousit a opět nalakovat.
Generační podlaha
Když se budete o dřevěnou podlahu dobře starat, odvděčí se dlouholetou službou. Čas, kdy ji bude třeba zrenovovat, je individuální. Zažité je však pravidlo, že přebroušení je vhodné, když jsou na podlaze viditelně vyšlapané cestičky. Při jednom broušení se z podlahy odstraní 0,5 až milimetrová vrstva.
Původní tloušťka podlahy tak našeptává, kolikrát za životnost ji lze obnovit, přičemž její výsledná tloušťka nemá mít méně než 6 až 8 mm. Pozor je třeba si dát při vrstvené podlaze, kde nadměrné obroušení 3 až 4 mm nášlapné vrstvy může zapříčinit deformaci desek. Dýhované parkety s nášlapnou vrstvou kolem 0,8 mm se obnovovat nedají.
Dřevo a podlahové topení
Běžně už dostanete dřevěné parkety, které se dají kombinovat s podlahovým topením. Ne všechny dřeviny si však s podlahovkou rozumějí. Z evropských odrůd při vytápěné podlaze zapomeňte na břízu, javor, buk, jasan, z exotických na ipe, iroko a cabreua. Důležitá je i tloušťka parket, která by neměla přesáhnout 10 mm.
Při podlahovém topení doporučují výrobci a prodejci dřevěné parkety, ať už masivní nebo vícevrstvé, celoplošně nalepit. Zabrání se tak výrazné „práci“ dřeva.
Dobrý imitátor
V nabídce laminátových podlah najdete stále přesvědčivější reprodukce dřevin. Standardní hladké povrchy doplňují dekory s přírodním vzhledem dřeva s kartáčovanou či hrubě broušenou imitací povrchu. Novinky v laminátech dokazují, že podlaha nemusí být vždy zhotovena ze stejně velkých desek.
Ale podmanivou se může stát právě pro nepravidelné uspořádání a různé šířky či délky.
Kvalita se skrývá pod povrchem
Pokud nechcete při výběru laminátové podlahy šlápnout vedle, všímejte si nosnou desku. Ta určuje kvalitu laminátové podlahy. Dostatečně stabilní je až nosná deska o tloušťce 8 mm. Důležitá je i vysoká tvrdost. Upřednostněte proto podlahu s HDF nosnou deskou. Kvalitu laminátové podlahy zvyšuje i impregnace povrchu. Impregnovaná může být celá plocha nebo jen spoje, které jsou na poškození náchylnější. V neposlední řadě o kvalitě našeptává záruční lhůta, kterou dává prodejce na podlahu.
Nutná aklimatizace
Dřevěná i laminátová podlaha se potřebují před pokládkou aklimatizovat v prostoru, ve kterém budou položeny. Zatímco laminátové podlaze postačuje 48 hodin, desky vrstvené vyžadují jeden a masivní dva týdny. Před, během i po pokládce mají být v prostoru stabilizované klimatické podmínky.
Ideální je vlhkost vzduchu 45 až 60% a teplota vzduchu kolem 20 ° C. Během topné sezóny je vhodné k dosažení požadované vlhkosti použít zvlhčovač vzduchu.
Lepená či plovoucí?
Tato otázka je aktuální iu laminátové podlaze. Trendy u nás jsou opačné než v zahraničí. Zatímco v našich končinách se upřednostňuje plovoucí podlaha pro její rychlou pokládku, jednoduchou demontáž a výměnu poškozených kusů, ve světě přihlížejí spíše na její nevýhody.
Mezi ně patří horší izolace proti hluku, nemožnost jejího osazení v místnostech s velkým bodovým zatížením a nízká odolnost proti náhodnému zatečení. Naproti lepené podlaze u volně položené hrozí větší riziko zvlhnutí ve spárách.