Léčivá ozdoba zahrady: Yzop lékařský

0
43
Reklama

Květiny yzopu svou krásou a dlouhým obdobím kvetení dokáží oživit nenápadné místa v zahradě. Kromě toho jej můžete použít k přípravě čajů a dochucení jídel.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Vytváří rozvětvený polokeř, který dorůstá do výšky 60 cm a je zcela odolný proti mrazu. Má krátkostopkaté, úzké až čárkovité celistvookrajové listy. Květy jsou trubkovité, fialovomodré až růžové, vyrůstající v klasovitých soukvětích, ve kterých po dozrání vznikají vejčité trojhranné tvrdky. Pokud si yzop lékařský vysadíte, záhony bude zdobit svými květy od července až do září.

Jak jej pěstovat

Pochází ze zemí kolem Středozemního moře, proto jsou na jeho pěstování nejvhodnější sluneční polohy. Pěstuje se jako víceletá rostlina, přibližně 4 až 5 let. Vysazujeme ho do hlinito-písčité lehké výhřevné půdy s dostatkem vápníku. Písčitá půda není vhodná, protože nedostatečně chrání kořeny, které během zimy mohou zamrznout. Zcela nevhodné pro pěstování jsou půdy kyselé a trvale zamokřené. V záhoně se poměrně rychle rozrůstá a vytlačuje méně vitální rostliny, proto jeho růst třeba udržovat pravidelným řezem.

Vysévat či sázet?

Yzop můžeme pěstovat z předpěstovaných sazenic nebo z přímého výsevu. Osivo v březnu až dubnu vysejeme do substrátu v nádobách. Když rostlinky mají dva až tři pravé listy, přesadíme je do zakoreňovačov nebo do pařeniště. Na volnou plochu do sponu 45 x 45 cm vysazujeme jen rostliny s dobře vyvinutým kořenovým systémem.

Přímo na záhon vyséváme osivo v dubnu, do řádků vzdálených 40 až 50 cm a do hloubky dva centimetry. Při dostatečné půdní vláze a teplotě semena vyklíčí o 20 až 25 dní. Při nedostatku vláhy třeba plochu zavlažit. Po vzejití porost opatrně okopáváme a jednotíme na vzdálenost 30 až 50 cm, během vegetace ho udržujeme čistý a nezaplevelených. Zavlažujeme podle potřeby.

Co sklízíme

V době, kdy rostlina začíná kvést, sklízíme nať podle věku a stavu porostu jen jednou až dvakrát do roka a za sucha, nikdy ne za rosy. Sklizenou nať sušíme při teplotě do 35 ° C. Porost yzopu by měl mít před zazimováním výšku dvanáct až patnáct centimetrů, aby rostliny během zimy nezmrzly.

Chutný a léčivý

Yzop lékařský obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy a je bohatý na vitamin C. Má trpce kořeněnou chuť a voní příjemně aromaticky. V kuchyni se využívá jako koření. Vhodný je do omáček, polévek, jídel z luštěnin, brambor a zeleniny. Používá se při přípravě čerstvých salátů z okurek a rajčat. Dále se jím dochucuje tvaroh a pečené maso. Je vynikající součást směsi na marinování masa. Přidává se i do bylinkového vína, likéru a léčivých čajů.

 Věděli jste, že …

… odrůdy yzopu jsou vhodné do výsadeb skalek a trvalkových záhonů?

… rostliny se vysazují jako živé ploty nebo se dají pěstovat v nádobách?

… květiny přitahují včely a motýly?

… droga snižuje pocení a zvyšuje chuť k jídlu?

Reklama