Ložnice se ve feng šuej považuje za jednu z nejdůležitějších místností v domě. Strávíme v ní asi třetinu života, proto bychom si měli být jisti, že je to vhodné místo na regeneraci a relaxaci. Jako místo klidu by měla být ložnice co nejdále od hlavního vchodu a neměla by sousedit s koupelnou nebo WC. Dobrá cirkulace vzduchu, denní světlo a jemné, uklidňující barvy jsou v ní důležité na dobrý tok energie čchi. Naopak, využívání prostoru pod postelí na odkládání věcí, ukrývání předmětů za dveřmi, svlečené oděvy pohozené na podlaze nebo rozházený šatník zachycují negativní energii, která může bránit kvalitnímu spánku a může ovlivnit zdraví, kariéru, vztahy a celkovou pohodu.
Umístění postele
První, na co byste se měli při zařizování ložnice zaměřit, je poloha postele vzhledem na dveře. Základním pravidlem při tom je, nikdy nemít nohy kolmo na dveře. Takové uspořádání se nazývá pozice smrti (ve starověké Číně ukládaly nohami ke dveřím mrtvých). V ideálním případě by postel měla být úhlopříčně od vstupu do místnosti. Takto umožníte energii volně plynout az postele budete vidět každého, kdo vstoupí do ložnice. Postel by měla být zároveň umístěna u zdi, a ne pod oknem. Pokud je nezbytné dát ji k oknu, nechte mezi postelí a oknem mezeru dostatečnou na židli nebo stolek. Lůžko by také nemělo stát mezi dvěma dveřmi nebo dveřmi a oknem – bylo by totiž přímo na "autostrády energie", následkem čehož by mohly být nespavost, špatné sny a ranní vyčerpanost, zvláště pokud postel stojí blízko dveří. Nápravu můžete dosáhnout předělením místnosti – pomůže středně vysoká knihovna, paraván nebo závěs, který večer zatáhnete.
Vyhněte se negativním polohám
Mistři feng šuej radí umístit postel hlavou k vaší příznivé světové straně (viz tabulka GUA čísel). V našich reálných ložnicích se však často nedá uspořádat nábytek podle osobního diagramu, proto je důležité dodržet následující doporučení:
• Postel by neměla stát pod odkrytým trámem. Zóna nad postelí by měla být co nejméně zatížena – trámy, police s knihami nad hlavou či těžký lustr mohou vést ke zdravotním nebo citovým problémům.
• Postel by neměla být umístěna přímo pod schody (rizikové jsou zejména chalupy a patrové domy na malém půdorysu).
• Lůžko by nemělo být nad garáží, bazénem ani kuchyní.
• Vyhýbejte se postelím s ocelovým rámem, elektrickým ohřívacím polštářkem a podložkám a syntetickým materiálem. Ložní prádlo by měla být z bavlny, lnu nebo hedvábí.
Pravidla pro ostatní zařízení
Při výběru ostatního zařízení do ložnice upřednostněte nábytek se zaoblenými hranami, případně přikryjte ostré hrany látkou nebo uložte na roh skříňky popínavou rostlinu. Negativní energie hran, nasměrovaná na spícího, ruší proudění jeho energie čchi a může vyvolat zdravotní problémy. Místnost zbytečně nepřeplňte nábytkem. Ten by měl být každopádně v světlejších odstínech a neměl by stát příliš blízko k posteli.
V ložnici se vyvarujte zrcadel – často jsou příčinou problémů se spánkem, protože umocňují rušivou energii. Pokud máte v ložnici zrcadlo a nemůžete ho přemístit, na noc ho zakrývejte. Rádiobudík zda televizor mohou extrémně zatěžovat váš organismus, podobně je to i s ostatní elektronikou – počítačem, faxem, rádiem či CD přehrávačem … Pokud je to možné, nemějte jejich v ložnici, v nutných případech jejich alespoň umístěte co nejdále od postele.
Na kvalitu spánku ovlivňuje i barevnost. Velmi syté a dynamické tóny (červená, žlutá) mohou spícího příliš rozptylovat a zhoršit kvalitu spánku, proto raději použijte v ložnici teplé pastelové odstíny.