Stejně jako lidem ani rostlinám nedělají příliš horké dny dobře. Pomozte jim jejich zvládnout a těšte se z krásné rozkvetlého balkónu i během horkého léta.
Odkvetlé pryč
Odkvetlé květy šetrně odstraňujte, aby mohli rostliny nahodit nové puky. Tvorba semen by je jen zbytečně vysílila a navíc nevypadají odkvetlé hlávky pěkně.
Větší nádoba je vhodnější
Velké nádoby jsou mnohem vhodnější než ty malé. Vejde se do nich více rostlin a ty si navzájem vytvoří přijatelnější atmosféru.
Substrát v malém květináči navíc rychle proschne a prohřívá se, co neprospívá kořenové soustavě. Přehřáté kořenů mívá na svědomí zpomalení růstu rostliny a často dojde i k pořádnému teplotnímu šoku, jestliže květ překvapíte zálivkou.
Přiměřené hnojení
Aby měli balkonovky dostatek živin, je třeba je pravidelně přihnojit. Zbytečně však neriskujte a neexperimentujte – ani s typem hnojiva, ani s množstvím. Vždy se řiďte návodem.
Letní hnojení: V těchto měsících přihnojujte hnojivy s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podporují kvetení, dusíkatá hnojiva pro tvorbu zeleně a bujný růst už netřeba.
Abyste rostliny nespálili, hnojte vždy do mokrého substrátu, nikoliv do suchého.
Správná zálivka v vedrech
Neexistuje jednotný klíč ke správnému zalévání. Při každé rostlině třeba brát v úvahu její specifické požadavky a potřeby.
Ať už jde o kvalitu substrátu, velikost nádoby, plochu zeleně nebo v neposlední řadě o druh rostliny, třeba k zálivce přistupovat individuálně.
Určitě nezalévejte studenou vodou z vodovodu, ale minimálně ji nechte odstát. Zálivková voda by měla být takovou teplotu jako substrát.
Ideální je zalévat pravidelně ve stejném čase – ráno nebo večer.