Konec vegetačního klidu a začátek jara jsou ideální na prosazení interiérové zeleně, aby v nadcházejících měsících působila vitální a bohatě kvetla.
Materiál a nářadí
• přesazování pokojová rostlina, v tomto případě Kliv (Clivia mini)
• plastová vegetační nádoba i s podmiskou
• substrát na kvetoucí pokojové rostliny
• keramzit
• konve s vodou
• zahradnické nůžky
• ostrý nůž
• lopatka
• rukavice
• fólie na zakrytí stolu
Postup
1 Revize zeleně a prohlédnutí nádob. Pokojovky by se měly v závislosti na rychlosti růstu přesazovat alespoň jednou za tři až čtyři roky. Prosazení je nezbytné v případě, že kořeny vyrůstají z odtokových otvorů, co zjistíte, pouze pokud vegetační nádobu vyberete z obalového květináče. Nutnost přesazení indikuje i povrch substrátu pokrytý usazeninami solí z hnojiv a zálivky či řasy.
2 Vyjmutí rostliny. Přesazovanou rostlinu opatrně uchopte jednou rukou v její dolní části těsně nad substrátem. Druhou uvolněte kořenový bal z původní nádoby. Ještě předtím můžete převrácenou nádobu opatrně poklepat o okraj stolu. Pokud je bal příliš hustý a prokořeněný a ani tak nelze vybrat, kořeny opatrně uvolněte nožem, případně nádobu rozstřihněte.
3 Úprava kořenů. Po vyjmutí důkladně prohlédněte kořeny a nůžkami nebo nožem odstraňte nemocné, poškozené výhonky a ty, co trčely z odtokových otvorů. Kořenový bal opatrně oběma rukama uvolněte a odstraňte zbytky starého substrátu. Můžete ho vyplavit i pod tekoucí vodou.
4 Drenáž. Na dno nádoby (měla by být v průměru o 3 až 4 cm širší než původní) umístěte drenážní vrstvu (ve výšce asi 5 cm), která zabrání hromadění vlhkosti. Ještě předtím zkontrolujte odtokové otvory, a pokud jsou neperforované, propíchněte jejich. Nezapomeňte na podmisky.
5 Substrát. Na drenážní vrstvu nasypte substrát určený pro pěstování pokojových rostlin, v tomto případě na kvetoucí zeleň. Měl by být kyprý, mírně vlhký a bez větších hrud. Univerzální, případně dlouho skladované substráty a zemina ze zahrady nejsou vhodné.
6 Vložení rostliny. Do středu nádoby položte kořenový bal – jeho horní hranice by měla být alespoň 3 cm pod okrajem nádoby. Umístění rostliny určitě nepodceňte, protože může dojít k vyplavování substrátu, odhalování kořenů či zabrzdění jejího růstu.
7 dosypání zeminy. Do volných prostorů dosypte substrát. Nádobu jemně poklepejte o povrch stolu, aby se dostal i mezi kořeny. Nikdy by neměl sahat až po samý okraj nádoby, protože by to ztížilo zalévání i úpravu povrchu nastýlkou. Substrát jemně, ale důkladně upěchujte prsty a případně dosypte.
8 Zálivka. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte vodou s pokojovou teplotou. Pokud substrát po zálivce klesne, dosypte ho a rostlinu opět jemně zalijte. Zalévat třeba pravidelně – mezi zalití by však měl substrát proschnout, čímž se zabrání vzniku houbových onemocnění. Po měsíci můžete začít s přihnojováním.
9 Dekorace povrchu. Povrch substrátu prosazením rostliny vysypte drobnějším štěrkem nebo ideálně keramzitem. Zabráníte tak rychlejšímu vypařování vody ze substrátu a podpoříte rychlejší tvorbu nových kořínků. Po přesazení bude rostlina lépe přijímat vláhu i živiny, což se zakrátko projeví na jejím vzhledu.
10 Hotovo
Po přesazení třeba rostlinu chránit před přímým sluncem a suchém.