Chcete mít zdravé a krásné rostliny, ale chemie vám není po vůli. Vyzkoušejte bylinkové recepty, které si připravíte doma v kuchyni.
Recept z kuchyně
Cibuli nastrouhejte nebo rozmixujte a přidejte do ní stejné množství vody. Získanou směs vylisujte a použijte na postřik proti roztočům a mšicím.
Nejen proti chřipce
Prolisujeme deset stroužků česneku a zalijte jedním litrem vroucí vody. Přikryjte a nechte vychladnout. Potom roztok přeceďte a použijte jako postřik proti mšicím.
Rebarborový výluh
Proti mšicím a skvrnitosti růží můžete použít rebarborové listy. Stačí, když je nahrubo nařežete, uvaříte ve vodě a postřik je hotový.
Univerzální mýdlo
Někdy stačí rostliny napadené mšicemi, třásněnkami, svilušky nebo jinými škůdci postříkat mýdlovým roztokem. Připravíte ho z jedné nebo dvou lžiček tekutého mýdla a čtyř litrů vody. Použít můžete případně i kousek tuhého mýdla.
Přípravek na vše
Rozemele tři pálivé papriky, tři cibule a celou hlavičku česneku. Směs zalijte vodou a nechte přes noc stát. Následující den tekutinu slijte a zřeďte ji tak, abyste měli čtyři litry postřiku. Přípravek je účinný na všechny škůdci balkónových rostlin, dokonce funguje i na mravence.
Jednoduše a účinně
Pokud jste na růžích nebo begónie zjistili padlí, vyzkoušejte postřik mlékem.
Správné kombinace
Aksamitníku a lichořeřišnice prý odpudí molice. Stačí, když jednu nebo dvě rostliny zakomponujete do výsadby balkónových truhlíků.
Bylinný repelent
Pažitka a česnek zas nevoní mšicím. Pokud stroužky česneku zapíchnete do substrátu, nemusíte se bát, že vám naroste z něj velká rostlina. Okolní letničky mu to nedovolí.
Okamžitý účinek
Sušený tabák zabírá na mšice. Zalijte ho vroucí vodou a nechte louhovat do druhého dne. Vzniklým výluhem otírejte nebo postříkejte napadené listy ..
Kopřiva není pouze plevel
100 g kopřivy zalijte jedním litrem vody a nechte louhovat 24 hodin. Získáte tak vynikající postřik proti mšicím.