Nové auto v rodině – před povětrností ho ochrání i přístřešek

0
74
Reklama

Ve srovnání s garáží vás vyjde přístřešek levněji, mnohem rychleji bude zrealizován a zaručí autu ochranu shora před deštěm a sněhem. I řidiči poskytne komfort při nastupování nebo vystupování z auta při nepříznivém počasí.

Na trhu je bohatá nabídka montovaných konstrukcí, ze kterých si tvarově a materiálově vyberete takovou, která se nejvíce hodí k architektuře vašeho domu a okolí. Jednoduchý dřevěný přístřešek s pultovou střechou pro jedno auto seženete od 20000 Kč, za hliníkovou konstrukci s polykarbonátovým zastřešením na jedno auto zaplatíte 48000 Kč.

Optimální místo

Nejdříve musíte najít na svém pozemku dostatečně velké místo, kam přístřešek můžete postavit. Předem si promyslete, zda bude přístřešek chránit jedno auto nebo dvě. V prvním případě postačí plocha rozměrů 500 x 300 cm, pro dvě auta potřebujete šířku 550 cm. Výška by měla být 280 cm. Raději si však změřte auto a přidejte metr na délku i šířku vozu, vytvoříte si tak i dostatek prostoru i na odložení kol, zahradního či sportovního nářadí. Také posuďte jak bude přístřešek na plánovaném místě působit, zda bude vizuálně harmonizovat s domem a se zahradou a zda je na toto místo dobrý vjezd a výjezd.

Nezapomeňte na legislativu

Pokud plánujete stavbu přístřešku na hranici pozemku, předem to prodiskutujte se sousedy, abyste se vyhnuli zbytečným konfliktům a nepříjemnostem. V každém případě budete od nich potřebovat vyjádření k realizaci. Pokud jeho zastavěná plocha nepřesahuje 25 m², výška 5 ma hloubka 3 m, není podsklepený a napojen na sítě, můžete stavět pouze na základě ohlášení místnímu nebo městskému úřadu. Ten podle předložených dokladů k ohlášení drobné stavby určí, zda stavební práce povolí, nebo zda potřebujete stavební povolení.

Ze dřeva nebo kovu

Jednoduchou nosnou konstrukci můžete postavit ze dřeva, hliníku nebo oceli.Smontujete ji jako stavebnici přímo na místě. Nejprve však musíte zpevnit podklad betonem, zámkovou dlažbou nebo štěrkem.

Přístřešek zastřešit plechem, polykarbonátem, asfaltovým šindelem nebo klasickou pálenou či betonovou taškou. Střechu přístřešku může být i zatravněná, vybavená solárními panely nebo fotovoltaickými prvky. V takovém případě byste v rámci plánování měli myslet na orientaci směrem ke slunci.

Přístřešek je vhodné na návětrné straně uzavřít stěnou ze dřeva, skla nebo polykarbonátu. Na vytvoření závětří dobře poslouží i stromy, keře nebo jiné vysoké nebo táhlé rostliny.

Garáž je sice bezpečnější řešení, ale pouze pokud je vybavena kvalitní bránou. Jak si ji vybrat, poradíme v červencovém pěkné bydlení.

garaz-3

Reklama