Přílišná vlhkost i extrémní sucho v interiérech ovlivňují negativně tak na zdraví, tak na samotné bydlení . Pokud se bojujete s vysokou vlhkostí, jedním z velmi účinných řešení může být odvlhčovač vzduchu.
Nadměrná vlhkost se projevuje zejména problémy se sušením seprané prádla uvnitř, ale i vznikem vlhkých skvrn v rozích či dokonce vznikem plísní na stěnách . Abyste těmto problémům prošli, potřebujete interiér odvlhčit.
Ani ten nejlepší odvlhčovač vzduchu takového typu nedokáže to, co jeho elektronický protějšek. Právě proto jsou elektrické odvlhčovače vzduchumnohem žádanější a to i přesto, že stojí 10 násobně tolik, případně i více.
Pokud je u vás doma vlhkost nad hodnotou 50%, může vám odvlhčovač opravdu efektivně pomoci. Za poměrně krátkou dobu, v závislosti na výkonnosti, je možné stisknout vlhkost i pod hranici 40 % , což žádná „pilulka“ určitě nedokáže.
Co dokáže odvlhčovač vzduchu a na co slouží
Pod pojmem odvlhčovače vzduchu myslíme v našem případě buď manuálně nebo elektronické přístroje pro snížení vlhkosti v interiéru. První kategorie je charakteristická vkládáním tablet absorbujících vlhkost, ale třeba rovnou říci, že efektivita tohoto řešení je nízká .
Které funkce jsou nejdůležitější?
Při koupi odvlhčovače je třeba si všímat několik klíčových parametrů. Prvním je výkon odvlhčování , který se udává v litrech za hodinu a mluví o tom, kolik vody dokáže přístroj odstranit ze vzduchu. Tento výkon je měřen pro teplotu 30 stupňů Celsia a vlhkost 80%. Ideální je, pokud dokáže přístroj přečerpat vzduch v celé místnosti alespoň dvakrát za hodinu.
Druhým sledovaným parametrem musí být vzduchový výkon . Jde o výkon ventilátoru, přičemž podle tohoto výkonu se umí změřit, do jaké velké místnosti se odvlhčovač vzduchu hodí. Zde je optimem, když se hodnota rovná trojnásobku objemu místnosti.
Vybrat adekvátní přístroj podle výkonu i podle velikosti místnosti je mimořádně důležité. Pokud byste i použili ten nejlepší odvlhčovač vzduchu na světě, ale byl by nedostatečný, nedosáhli byste téměř žádný výsledek . Při opačné situaci by příliš rychlé vysoušení poškodilo vybavení interiéru.
Při výběru se řiďte těmito pravidly:
- pořiďte si odvlhčovač vzduchu s dostatečně velkou nádobou nebo přímo odvodem
- samozřejmostí by měly být časovač i možnost regulace výkonu pomocí nastavení alespoň dvou stupňů rychlosti
- pokročilejší modely by měly mít i ionizátor nebo speciální vzduchový filtr, což ocení například astmatici, protože nemusí kupovat čističky vzduchu
- užitečnou funkcí je snímač vlhkosti , tzv. hygrostat, který umí zvlhčovač vzduchu automaticky vypnout
Absorbční nebo kondenzační odvlhčovač vzduchu? Zkušenosti jsou různé
Co se týče technologie odvlhčování, nejčastěji se na trhu vyskytují dva modely odvlhčovačů. Méně rozšířené jsou tzv. absorbční odvlhčovače , kde probíhá proces odvlhčování za pomoci speciálního silikagelový materiálu. Zkušenosti ukazují, že tyto odvlhčovače pracují dobře i při nízké teplotě .
Druhým typem jsou kondenzační odvlhčovače , které nasávají vlhký vzduch, zkondenzují ho a vlhkost z něj uskladní v nádobě nebo odvedou kabelem přímo do odpadního potrubí. Zbylý odvlhčený vzduch následně vrátí zpět do okolního prostředí. Tyto typy se více hodí do domácnostía jsou nenáročné na příslušenství .
Na stavbu i do domácnosti
Odvlhčovače vzduchu se používají v zásadě nejčastěji ve dvou případech. Prvním je odvlhčování stavby, zejména pokud se provádělo příliš mnoho mokrých procesů v krátkém časovém období a je třeba interiér stavby jakož i stavební součásti zbavit přebytečné vlhkosti.
Druhou situací je odvlhčování domácnosti a to ať už obyvatelných pokojů nebo sklepa. Zatímco levnější modely si poradí s většinou běžných případů odvlhčování, při stavech po záplavách vám možná nebude stačit ani ten nejlepší odvlhčovač vzduchu, alespoň dokud vyčerpáte vodu .
Nejlepší odvlhčovač vzduchu? Test prověří všech
Podobně jako zvlhčovače, ani odvlhčovače byste neměli kupovat bez rozmyslu. Zkuste si najít na internetu několik testů konkrétních modelů a řiďte se nejen tím, co tvrdí výrobci, ale také zkušenostmi a referencemi ostatních lidí.
Při studování recenzí a testů si všímejte zejména to, co konkrétní model nabízí:
- pro lepší pohodlnost je vhodné koupit přístroj s dálkovým ovládáním
- dokud nejlevnější odvlhčovače stojí 100 €, nejdražší klidně i téměř 500 €, takže se snažte najít rozumný kompromis
- doporučujeme hledat přístroje i s automatickým odmrazováním
- automatické vypnutí je také velmi užitečná funkce, protože odvlhčovač je od vás nezávislejší
- pozornost věnujte i energetické třídě a spotřebě odvlhčovače
Jak na optimální používání
Bojovat s vlhkostí v domě či bytě určitě není záležitost jednoho dne. Hned po odvlhčování byste měli pátrat po příčině a snažit se odstranit ji , jinak se z dlouhodobého hlediska vlhkosti určitě nezbavíte.
Při odvlhčování třeba zároveň dodržovat pár jednoduchých zásad: přístroj umísťujte zásadně do středu místnosti, co nejdále od zdroje tepla , neotvírejte okna ani dveře, zabraňte proudění vzduchu a pravidelně kontrolujte aktuální hodnotu vlhkosti v místnosti.
Kde vybrat odvlhčovač vzduchu? Recenze na e-shopy vám pomohou
Najít ten nejlepší odvlhčovač vzduchu do vaší domácnosti může být problém. Proč? Jednoduše proto, že ne všechny prodejny mají ve svém sortimentu pestrou nabídku různých modelů a typů. Druhým extrémem jsou zas specializované obchody, kde však mohou být ceny příliš vysoké.
Řešení existuje v podobě obchodů zaměřených na elektroniku a spotřebiče , které mají zároveň i dostatečně bohatý sortiment odvlhčovačů vzduchu. Příznivým poměrem mezi kvalitou a cenou vyčnívají zejména tři a to Okay , TPD a Andreashop . Pokud nechcete riskovat, vsaďte na ověřené e-shopy , které mají dlouhodobě nejlepší recenze.