S alergiemi můžete bojovat i tím, že přemůžete suchý vzduch. Možná jste už od lékaře slyšeli, že zvlhčování vzduchu pomáhá při dýchacích obtížích. Jednoduchá rada tedy zní: při alergiích a astmatu zvlhčujte vzduch.
Na českém trhu jsou tři typy zvlhčovačů vzduchu: parní zvlhčovače, ultrazvukové zvlhčovače a zvlhčovače s vodním filtrem.
Pro alergiky doporučujeme zvlhčovač s vodním filtrem, protože a) nevytváří páru ani mlhu b) nemění teplotu v místnosti a c) usnadňuje dýchání.
Zvlhčovač vzduchu s vodní filtrem dokáže čistit vzduch od plynných nečistot, prachu, pylu, cigaretového kouře a dalších částic, které jsou spojené s alergiemi a nejvíce přispívají k dýchacím obtížím. Vzduch z tohoto typu zvlhčovače něj odchází nejvoňavější a příjemně vlahý, z části díky tomu, že vodní filtr nevytváří žádnou mlhu a jedná se o tzv. neviditelné zvlhčování. Vdechuje se stejně snadno, jako byste stáli v lese u horského potoka.
Zvlhčovač protahuje vzduch přes vodou nasáklý vodní filtr, který neustále promývá ve vodní lázni. Antibakteriální materiál filtru spolehlivě zachytí velkou část nečistot a voda je spláchne do nádržky, takže ze zvlhčovače odchází příjemně čistý a svěží vzduch, který se snadno vdechuje. Efekt je podobný tomu, co lze pozorovat v přírodě po dešti, nebo u moře. Nejlepší na tom je, že vodní filtry není potřeba dokupovat – jsou permanentní a neopotřebovávají se. Často jsou vyrobené z umělohmotných vláken, silikonových plátů a podobně. Uživatel pouze doplňuje vodu v nádržce a jednou za čas ji vymyje.
Voda má přirozené čistící vlastnosti, které tento typ zvlhčovače využívá na maximum. Získáte tak čističku vzduchu a zvlhčovač vzduchu 2v1, do které nemusíte vůbec nic dokupovat.
Pro alergiky je dobré mít nad vlhkostí vzduchu absolutní kontrolu. Pro pohodlnou regulaci vlhkosti vzduchu doporučujeme zvlhčovač s automatickou regulací chodu, který umožní nastavit cílovou hladinu v procentech a pak ji udržovat s minimálními provozními náklady.
Bez této regulace zvlhčování běží nepřetržitě a bez dozoru se může stát, že vzduch převlhčíte. Tím můžete dát podnět alergenům jako jsou plísně a roztoči, aby se vrátily do vašeho domova a rozmnožily se. Dostanete se tak z bláta do louže.
TIP: Ideální je udržovat v místnosti kolem 50% relativní vzdušné vlhkosti. Nepřekračujte hranici 60% RV, ta už je příliš vysoká a hrozí výskyt plísní. Nenechte ji klesnout pod 40%, kde je vzduch zase příliš suchý, dráždí krk a způsobuje obtíže. Moderní zvlhčovač vzduchu má i displej, kde můžete aktuální úroveň ve vašem bytě pohodlně sledovat, jako hodiny na budíku.
Pro nejvyšší komfort je tu speciální zvlhčovač vzduchu s vodním filtrem a s HEPA filtrem, který doplňuje čistící schopnosti vodního filtru o nejspolehlivější filtr proti alergenům na světě. Zachytí 99,97% mikročástic, které se roznáší vzduchem. Například se podívejte na zvlhčovač vzduchu Comedes Hildegard LW 360, který je vybavený nejen vodním filtrem a HEPA filtrem, ale také předfiltrem s aktivním uhlíkem, který zbavuje vzduch různých zápachů.
Pokud to shrneme:
– vodní filtr poskytne svěží, čistý vzduch
– automatická regulace zvlhčování umožní udržet ideální vlhkost vzduchu
– HEPA filtr zbaví vzduch všech alergenních mikročástic s účinností 99,97%