Něžné květiny, které visí na tenkých stopkách jsou v široké škále barev i tvarů a často jejich přirovnávají k tanečnicím či sukýnky.
Ideální podmínky a péči
– Ideální je pro ně mírný stín a místo chráněné před větrem a deštěm.
– Chcete-li se dočkat opravdu bohatých květů, doporučuje se hnojivo v nižší koncentraci přidat do každé zálivky.
– Důležité je i odstraňování odkvetlých květů, což podpoří další kvetení a odstraňování žlutých listů, kterým zabráníte šíření nemocí.
– Za horkého počasí mají fuchsie rady vysokou vlhkost vzduchu, proto občas zvlhčete okolí rostlin a jejich listy. Pravidelně kontrolujte, zda na nich neobjevíte škůdci nebo nemoci a včas proti nim zasáhněte.
– Odrůdy pěstované na balkonech nejsou mrazuvzdorné. Na konci sezóny je třeba schovat do světlé místnosti, kde se bude teplota pohybovat v rozmezí 2 – 7 ° C. Výhonky zkraťte na polovinu až dvě třetiny původní délky. Odstraňte přitom květy a žluté listy. Podruhé rostliny seřízněte koncem února.
– V březnu je dejte na světlé stanoviště s teplotou 15 – 16 ° C, čímž je připravíte na květnové vyložení na balkon.
Získejte nové rostlinky
Rozmnožte si je řízkováním Fuchsie si poměrně jednoduše můžete rozmnožit řízkováním v kterémkoliv ročním období kromě zimy. Nejvhodnější jsou vrcholové odřezky, které je třeba odříznout tak, aby měli dva páry listů. Polovinu listů můžete potom odstranit, abyste snížili odpařování vody. Odřezky zasaďte do speciálního rozmožovacieho substrátu, ve kterém rychle zakoření, což je přibližně za dva až tři týdny. Použít však můžete i písek nebo vodu.
Když vrcholy řízků začnou zdravě růst, je to znak, že se vytváří kořenový systém a můžete je vysadit do květináče nebo bedničky. Zanedlouho mladé sazeničky můžete zaštípnout, čímž podpoříte růst bočních výhonků a rozvětvování.
Vytvarujte si je
Fuchsie se velmi dobře tvarují, takže je můžete pěstovat ve tvaru keříčku, ale i stromku, špalír, pyramidy či sloupu.