Pivoňka – víte, v jakém typu zahrad nesmí chybět?

0
61
Reklama

Tato nenáročná kráska, jejíž květy můžete používat i do vázy, nesmí chybět v zahradách venkovského a anglického typu. Použít ji však můžete iv moderních záhonech. Poradíme, jak ji správně pěstovat.

Častěji se setkáte s pěstováním trvalkami pivoňky. Bylinné listy na podzim odumřou, na jaře vyraší nové. Druhý typ je dřevitá pivoňka. Je to nízký polokeř a považuje se za choulostivější na pěstování. Dají se využívat i do vázy, buď samotné nebo v kyticích.Do vázy jejich seřízněte dříve, než se květ celkem rozvine, vydrží tehdy nejdéle.

Mnoho barev na výběr

Původní nabídka barev, růžová a červená, se šlechtěním rozšířila na množství odstínů, ale i na bílou, žlutou, tmavě fialovou či kombinaci dvou barev. Mluví se o stovkách kultivarů. Na výběr máte i typ květu, který může být buď jednoduchý s výraznými tyčinkami uprostřed nebo hustý plný.

Pivoňka jako trvalka

Nejvíce se jí líbí v polostínu. Nevyžaduje speciální substrát, z hnojiv upřednostněte pomalu se uvolňující. Po odkvětu květy ostříhejte, aby se rostlina nevysiľovala tvorbou semen. Na podzim ostříhejte listy a použijte je jako zimní přikrývku rostliny. Odstraňte je ze záhonu až na jaře, před vyrašením nových.

Dobrá zpráva je, že se poměrně snadno se rozmnožuje, a to dělením na podzim či na jaře, na jaře když začíná pučit.

Pivoňka jako polokeř

Mívá větší květiny jako její trvalkových příbuzná. Pochází z Číny, kde ji pěstují již více tisíciletí. Vyberte jí místo na sluníčku až v polostínu, a hlavně, ať je chráněno před ostrými mrazy. Květy po odkvětu odstřihněte, ale ne příliš hluboko. Stříhání až do dřeva se vyhněte, mohlo by se stát, že další rok nezakvitne.

pivonka_lekarska2

Reklama