Pokojové rostliny jsou důležitou součástí interiéru nejen pro dekorativní vzhled, mnohé jsou přínosem i pro naše zdraví – zlepšují kvalitu vzduchu, snižují v něm množství škodlivin a působí i proti stresu. K nejoblíbenějším patří kvetoucí druhy, ale v poslední době se stále větší přízni těší rostliny s atraktivními barevnými listy.
V nabídce je dnes množství druhů pokojových rostlin s okrasnými listy, dokonce přibyly i nové zajímavé kultivary. Vybrat si přitom mohou zastánci klasiky i moderních interiérů, ve kterých tyto rostliny působí opravdu elegantně (zvláště pokud jde o statný solitér). Do prostoru vnesou zajímavou, často výraznou a hravou barevnost, která může doplnit a ozvláštnit vzhled celé místnosti.
Mnohé rostliny mají nejen sytě zbarvené listy či stonky, ale zajímavý je i jejich netypický, až bizarní habitus, což je momentálně v moderních interiérech velmi žádané. Zejména starší exempláře (samozřejmě, pokud je o ně dobře postaráno) mají listy krásně vybarvené a rovnoměrně rozložené. Na rozdíl od kvetoucích druhů, jejichž krása se často ztrácí spolu s květinami, je přitom barevnost této zeleně stála. Zbarvení listů může být různé – v kombinaci se zelenou se vyskytuje například červená či purpurová, bílá, stříbřitá, oranžová až nahnědlá. Výrazně zbarvená bývá například žilnatina, která vystupuje ze svěže zeleného podkladu (například maranta), nádherné jsou i panašované listy – bílé se zelenou, případně bílé se žlutou. Listy mají často zajímavé vzory, někdy i tvary, případně je na jednom listu zastoupených více barev.
Zbarvení listů závisí zejména na dostatku světla – čím je místo světlejší, tím bude rostlina krásnější vybarvena. Důležité je také to, aby byla místnost teplá, převážně totiž jde o rostliny původem z tropů. Proto je dobré umístit je blíže ke zdroji tepla (například k radiátoru), nikoliv však do jeho těsné blízkosti. Zcela nevhodné je postavit je do průvanu či proudu studeného vzduchu blízko otevíraného okna nebo dveří. Aby barevnost byla opravdu pěkná, je důležitá i pravidelná zálivka a živiny, především draslík. Ten by měl být v hnojivu pro tyto rostliny zastoupen nejvíce. Při převaze dusíku a nedostatku světla budou listy zelenější a méně barevné. Jelikož jde o druhy atraktivní listy, důležité je utírat na ně prach, listy rosit a odstraňovat ty, které zasychají nebo jsou poškozeny. Občas třeba rostliny osprchovat vlažnou vodou, díky čemuž budou působit vitálnější (samozřejmě, pokud to jeho rozměry dovolí). Prospěje jim také, pokud je na začátku vegetačního období seříznete – pěkně se pak rozvětví a budou hustší. Na léto je můžete přenést z bytu ven, do polostínu na terase nebo v zahradě.