Příjezd chladnějších dní v nás vyvolal přirozenou touhu po teple. Představa tepla a rodinné pohody se u mnoha lidí spojuje s ohněm hořícím v krbu či peci. Tento nádherný pocit si můžete dopřát iu sebe doma, stačí si vybrat vhodný typ topného tělesa.
Romantika a teplo
Při výběru krbu je rozhodující jak ho budete využívat – bude hlavním nebo doplňkovým zdroj tepla nebo toužíte jen po estetickém doplňku? Důležité je, zda máte k dispozici komín, na který těleso můžete připojit. Podle druhu topného média existují krby na dřevo, plyn, elektřinu, biolíh. Odborníci vám podle velikosti vytápěného prostoru vypočítají požadovaný výkon krbu a podle něj se stanoví další technické parametry komínu. Při rozhodování vás může ovlivnit cena, nenechte se zlákat příliš levným a nezřídka nekvalitním výrobkům. Bohatá je také nabídka materiálů, jde o to, jakým materiálem dáváte přednost – keramika, kámen, ušlechtilá ocel, sklo?
Postav si sám
Blikající plamínky v krbu si můžete dopřát za jeden až dva dny díky stavebnicovému způsobu výstavby.Korpus krbu je vyroben ze speciálních ohnivzdorných keramicko-šamotových panelů s výztuží, které se spojují pomocí lepení. Díly jsou vyrobeny přesně na míru s hladkou povrchovou úpravou, takže není třeba omítání. V nabídce jsou dílce s obkladem, stačí si podle vzorkovnice vybrat materiál (mramor, žula, přírodní kámen), který se integruje do panelů při výrobě. Dodávka stavebnicového krbu obsahuje všechny komponenty potřebné na stavbu krbu – kouřovody, lamelové mřížky, ručně kované mřížky, izolaci, omítky. Navzdory jednoduchosti, která svádí k svépomocné „složení“ krbu vám doporučujeme pozvat si k výstavbě odborníka. Důležité je vhodné umístění krbu. Doporučuje se situovat jej v centru bytu nebo domu, takto lépe vytopíte všechny místnosti. Vytápění vzdálenějších pokojů nebo podkroví zajistí teplovzdušné rozvody. na odvod spalin do komína se doporučuje použít žáruvzdorný kouřovod s tloušťkou stěny 2mm. kouřovod má být co nejkratší, maximální délka je 1,5 ma směrem ke komínu musí stoupat.
Čím topit
S ohněm v krbu se klasicky spojují dřevěné polínka. Na topení se používá dobře proschlé palivové dřevo – zbytková vlhkost nesmí přesáhnout 15 procent. Na topení lze používat i ekobrikety, které vypadají jako malé polínka. Vyrábějí se z lisovaného dřeva a po celodenním topení po nich zůstane v krbu jen minimum popela. Pokud vás nebaví neustále přikládat do ohně, případně nemáte prostor na uskladnění dřeva, můžete si pořídit plynový krb. Je komfortnější alternativou krbu na dřevo. Plynový plamen hořící mezi keramickými poleny vytváří iluzi ohně. Mezi bezkomínové typy krbů, které můžete umístit prakticky kdekoliv, patří krb na biolíh. Biokrby se vyrábějí v různých designech (nástěnné, stolní, prostorové). Palivem je 96-procentní biolíh, jehož základ tvoří ethanol. Biolíh v tekuté nebo tuhé formě stačí umístit do zásobníku a zapálit zapalovačem – hoří jasným žlutým plamenem. Při hoření vzniká minimální množství oxidu uhličitého. Elektrický krb potřebuje pro svůj provoz 220 V elektrickou zásuvku. Je bezpečným typem krbu, jeho povrch se při topení nepřehřívá a obsahuje tepelnou pojistku, která je ochranou proti požáru.