S pěkným počasím přichází i chuť na oblíbené grilované speciality. Příjemně strávený čas s našimi blízkými se dá využít k přípravě jídla, které všem chutná, přináší radost a pohodu. Pro správné potěšení z této letní aktivity je důležité vědět, čemu se při přípravě vyvarovat a na co si naopak dávat pozor pro dosažení chutného a zdravého výsledku.
Základem pro skvělý gastronomický zážitek je kvalitní gril. Velkým trendem jsou výrobky na dřevo nebo dřevěné uhlí, které garantují nezaměnitelnou chuť i aroma připravovaných surovin. Gurmáni jistě ocení typický kouřový efekt jídla, který zajistí jedině záře z pravého dřeva. „K dispozici jsou grily na dřevěné uhlí ve všech velikostech a tvarech, jsou snadno přenosné, ale jejich rozpálení trvá déle,“ hodnotí odborník z Hornbachu a dodává: „Použitím speciálních dřevěných briket se dá v případě grilů na dřevěné uhlí docílit i velmi vysoká teplota, což je ideální například při zapékání. „
Jak dosáhnout lahodné chutě
Chuť masu dodává i rošt, na kterém se maso opéká. Oblíbené pro svou odolnost jsou litinové. Grilování může usnadnit vícedílný rošt, na kterém se dají najednou připravovat více druhů masa a zeleniny, aniž se chutě navzájem promíchaly. Aby se maso nevysušilo a nespálilo, poloha roštu by měla dát měnit – přiblížit nebo oddálit od zdroje tepla. Jídlo by se nemělo nechávat na roštu příliš dlouho a otáčet by mělo jen jednou.
Zdravá úprava pokrmů
Kromě chutě je také důležitá příprava. Aby byl výsledek také zdravý, je nutné dodržovat několik základních pravidel. Jídlo je umístěno přímo nad žhavými uhlíky, proto je důležité sledovat čas i teplotu. Jídla jako například steaky, klobásy, ryby nebo zelenina by měly opékat bez poklopu. Tento proces je relativně krátký, ale probíhá při vysokých teplotách od 250 ° C. Na nepřímé grilování, tedy s použitím poklopu, jsou vhodné suroviny s delší dobou přípravy, jako například celé kuře nebo vepřové žebírka. „Příprava s věkem zajistí rovnoměrné propečení většího množství masa i bez jeho obrácení. Zároveň je vhodná i během nepříznivého počasí. Praktickým tipem pro kontrolu správné teploty jsou ovladače přívodu vzduchu a zabudovaný teploměr přímo v poklopu grilu, „ vysvětluje odborník z Hornbachu.
Bezpečnost na prvním místě
Tepelná úprava potravin se v posledních letech přesunula z otevřeného ohně na gril. Je to nejen pohodlnější, ale také bezpečnější. Opatrnosti však není nikdy dost, a tak je vždy nutná velká obezřetnost. Grilovací uhlí by se nikdy nemělo zalévat petrolejem nebo benzínem, ale používat by se měli jen speciální podpalovače – tekuté nebo kostky. Gril by měl být umístěn v bezpečné vzdálenosti od všech hořlavých látek. Po ukončení používání by mělo uhlí v grilu dohořet, zcela vychladnout a likvidovat by mělo až po 12 hodinách. Důležité je pravidelné čištění a vysypávání popela.
Grilujte jako profesionál
Milovníci grilování ocení pojízdný gril na dřevěné uhlí Tenneker TC-Barrel. Je vyroben nejmodernějšími technologiemi a jeho zdravotní nezávadnost je ověřována přísnými testy. Jde o klasický přenosný gril na dřevěné uhlí nebo dřevo s třídílným litinovým roštem, na kterém se dá najednou grilovat až 19 steaků. „Ohnisko a poklop jsou z extra silné oceli se žáruvzdorným lakem. Teploměr zabudovaný v poklopu a tři samostatné ovladače přívodu vzduchu zajistí vždy snadno kontrolovatelnou optimální teplotu připravovaného jídla, „ říká odborník z Hornbachu. Pro bezpečnost a pohodlí při údržbě slouží vyjímatelná miska na popel. Výrobky Tenneker určené ke grilování se dají zakoupit v projektových marketech Hornbach se zárukou vysoké kvality a trvale nejnižších cen.