Při zařizování domova nejde pouze o koupi nábytku. Důležité je vzít v úvahu množství faktorů, od finančních možností, dispozic stavby přes vkus a preference až po zažitý životní styl. Kterých nejčastějších chyb se lidé při zařizování dopouštějí?
Míchání různých stylů
Líbí se vám různé styly bydlení a chtěli byste je všechny přenést k sobě domů? Mít rustikální obývák ak tomu minimalistickou kuchyň není zrovna nejšťastnější nápad. Byt totiž slouží jako propojený prostor a zařízení v něm by mělo tvořit harmonický celek. Spojení několika stylů je obtížný úkol, a pokud ji nezvládnete, interiér bude působit chaoticky. Mít jednotný styl v celém bytě je navíc praktické, můžete tak navzájem kombinovat a přemisťovat nábytek z jednotlivých pokojů. „Pokud při zařizování nechcete šlápnout vedle, vyberte si jednotlivé kousky nebo celé sestavy nábytku na jednom místě. Přehledně uspořádaná nabídka podle stylů bydlení vám pomůže zorientovat se a najít přesně to, co hledáte,“ říká odbornice z e-shopu MT nábytek. S nábytkem nezapomeňte sladit další prvky interiéru, jako jsou dveře, podlaha, a samozřejmě
Výběr nevhodné barvy
Na výběr vhodné interiérové barvy se pořádně připravte. Primární je váš vkus, ale při hledání vhodného odstínu nábytku a stěn hrají důležitou roli i rozměry pokoje, její světelné poměry a vzájemné působení barev jednotlivých prvků. Nejjednodušší je zařídit si celý byt tón v tónu, v různých odstínech jedné neutrální barvy. Takový prostor však působí nudně a nemusí vám vyhovovat. Optimální je, pokud v interiéru použijete kombinaci tří barev. Jedna z nich by měla mít trvalý charakter, další dvě můžete obměňovat a přizpůsobovat aktuálním trendům. Vyzkoušejte například v ložnici spojení dubového nábytku s šedou as doplňky v barvě zeleně, což je barva tohoto roku. S výraznými barvami zacházejte opatrně, časem vás mohou omrzet, ale klidně je použijte v dětském pokoji, tam jsou neonové tóny nanejvýš aktuální. “ Velký výběr barevných kombinací nábytku najdete na internetu, kde si oproti kamenným prodejnám můžete vybírat z tisíců variant vzorů, odstínů a materiálů. To je zcela odlišné množství ve srovnání s tím, co se dá vystavit v jakékoli prodejně, „upozorňuje odbornice.
Nepřizpůsobení zařízení způsobu života
Občas se stává, že se vám zalíbí obývák v časopise nebo u sousedů a snažíte se ji doma přesně napodobit. Takové řešení se vám však může snadno vymstít. Pokud jsou vaše potřeby jiné a celkově se liší i váš způsob života, nebude vám dané zařízení zcela vyhovovat a dříve či později bude nutné na něm něco změnit. Při vyřizování domácnosti proto vezměte v úvahu vaše každodenní zvyky, například kde a jak relaxujete, kolik se setkáváte při obědě nebo zda trávíte množství času sezením u počítače, a přizpůsobte tomu výběr a rozmístění nábytku. Nezapomínejte ani na to, že stylově zařízený byt bez individuálních prvků je jako dort bez pověstné třešničky. Nebojte se do interiéru vložit kousek vlastní kreativity a klidně tam zamíchejte něco vlastní. Začít můžete třeba zaplněním regálu vašimi oblíbenými knihami nebo zajímavou sbírkou.
Příliš mnoho zařízení v interiéru
Častým problémem v bytech je nedostatek místa. Každý kousek podlahy či výklenek včetně průchodů je pak zastavěný a nezbývá prostor volného pohybu. Ve snaze využít celou plochu vznikne chaos a místnosti budou působit jako přeplněné a menší, než ve skutečnosti jsou. V takovém případě se raději vzdejte členění interiéru na zóny a zaměřte se na dodržení odstupů nábytku. Bezproblémová průchodnost pokojů a zajištění přístupu všude, kam je to nutné, jsou důležité is ohledem na bezpečnost všech členů rodiny. Je dost možné, že se nějakého kousku nábytku budete muset vzdát, ale efektivním řešením může být i částečné nebo úplné nahrazení původního zařízení multifunkčním nábytkem. Klasickým příkladem jsou rozkládací sedací soupravy nebo jídelní stoly a využití úložného prostoru v postelích či lavicích. “ Mnoho zajímavých řešení nabízejí výrobci nábytku i do dětských pokojů. Nábytek, který roste spolu s vašimi dětmi, patrová postel s policovým systémem i úložným prostorem nebo spojení postele, šatníku a psacího stolu vám ušetří množství místa i starostí, „informuje odbornice.
Dekoracím chybí sjednocení
Po několika letech bydlení se v bytě nakupí hodně drobností, se kterými se těžko loučí. To, co nechcete mít na očích, ukryjte do vhodně vybraných odkládacích prostor ve formě komod, vitrín či úložného prostoru v sedací soupravě. Vystavené dekorace by měly hodit ke zbytku zařízení, a pokud nechcete, aby působily chaoticky, vytvořte skupinky z předmětů s podobným vzhledem, obrazy umístěte do jednotných rámů. Dekorací by nemělo být příliš mnoho, pokud se nechcete cítit jako na výstavě, ale obývat funkční prostor. Pamatujte na to, že množství polštářů na posteli vypadá na obrázku esteticky a útulně, ale odklízet jejich pokaždé, když padáte únavou, není praktické. Pokud toužíte po vkusném interiéru, přizpůsobte tomu i výběr spotřebičů, které by neměly působit rušivě a zabírat mnoho místa. Při sjednocení nábytku s doplňky vám pomůže držet se charakteristických rysů konkrétního stylu bydlení. Například při skandinávském designu sáhněte po dekoracích v bílé a šedé barvě a pokud toužíte po vytvoření atmosféry venkova, spolehněte se na len, keramiku a dřevo.