Jak si poradit s tvorbou plísně na stěnách v domácnosti

0
14
Reklama

Dali jste si zateplit panelový dům a vyměnili stará okna za nové vzduchotěsné? Výborně, ušetříte náklady na vytápění. Myslete však na to, že v takto zatepleném bytě mohou při nedostatečném větrání vzniknout plísně.

Moderní výplně otvorů nejenže zamezí úniku tepla, ale jsou také neprodyšné. Sami o sobě neumožňují dostatečnou výměnu vzduchu v interiéru. Pokud pravidelně nevětráte, můžete si tím způsobit nepříjemné zdravotní problémy. V obytném prostředí je kritický nedostatek kyslíku a díky rostoucí vlhkosti je to ideální místo na vznik plísní. Tento problém, způsobený hermetickým uzavřením, má i své jméno. Říká se mu Syndrom nemocných budov.

Plísně jsou nebezpečné

Pokud také bydlíte v zatepleném domě či bytě a pociťujete zvýšenou únavu, zhoršený spánek nebo míváte častěji virózy, můžete být i vy obětí tohoto jevu.

 Máte v zimním období ve zvyku věšet prádlo na sušák v místnosti. Prostředí s vysokou vlhkostí je ideální pro vznik nebezpečných plísní. Ty mohou způsobovat řadu zdravotních problémů. Dlouhotrvající soužití s plísněmi může mít na svědomí rýmu, pálení očí, kašel, problémy s dýcháním nebo astma. Zároveň hrají významnou roli při vzniku různých alergií. Plísním nejvíce vyhovuje vlhkost vzduchu 80 – 100%, ale existují i druhy, kterým stačí vlhkost kolem 65%. Ideální teplotou je pro ně 18 až 28 ° C. Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje za týden více než 60 litrů vodní páry. Ta se pak může kondenzovat a poškozovat stěny a dřevěný nábytek, ale hlavně kvůli ní roste vlhkost a umožňuje tak vznik plísní.

Všímejte si kritických míst

Ideální vlhkost v obytných prostorách je kolem 55%. Pokud si chcete být jistý, jak to u vás doma s vlhkostí vypadá, pořiďte si vlhkoměr. Doma preventivně zkontrolujte místa, kde se plíseň nejčastěji vyskytuje. K jejímu vzniku dochází tam, kde se sráží vodní pára. Stěny a rohy místností – převážně u obvodových stěn nebo za nábytkem, na spodní straně oken nebo v koupelně zejména v okolí vany. Pokud jste se stejně jako množství lidí až dosud domnívali, že černé tečky ve spárách mezi dlaždicemi nebo při vaně jsou vodní kámen nebo nečistota, mýlíte se. Jde o plíseň.

Jak se jim vyhnete?

Pokud se plíseň již ve vaší koupelně nebo jinde v interiéru dochází, odstraňte ji speciálním přípravkem. Opětovnému vzniku plísní však zabráníte pouze odstraněním příčin, což znamená odstraněním přebytečné vlhkosti dostatečným větráním. Větrejte jednou za dvě hodiny a při vaření ještě častěji krátce a intenzivně. Nebo využívejte funkci mikroventilace, která je již ve standardní výbavě oken. Zajistí průběžnou výměnu vzduchu, čímž zabraňuje tvorbě plísní.

Nezapomínejte na dvě základní pravidla: větrejte a odstraňujte vzniklé plísně, aby byl zdravý váš příbytek a zejména vy.

plesne-2

Reklama