Sympatická kavárna v centru Trnavy si vás získá atmosférou, jakou mívali letá trávené u prarodičů. Dávka nostalgie a stále oblíbenějšího retra vám při návštěvě vykouzlí úsměv na tváři.
O kavárně
Útulná kavárna vznikla v jedné z uliček centra Slovenské Říma loni a dostala příznačný název Lehár. Majitelé od začátku chtěli, aby si lidé do ní chodili odpočinout a načerpat nové síly při rozhovorech s přáteli u šálku dobré kávy nebo lahodném koláči, aby si jednoduše "udělali leháro". Interiér se rozhodli zútulnit dávkou nostalgie a retra. Zařízení připomíná obývací pokoj našich babiček z dob socialismu – válečkovou malbu doplňuje retro nábytek, nechybí doplňky z té doby ani starý černobílý televizor či gramofon. Vše je nakombinované s dávkou současné kreativity. "Chtěli jsme, aby se zde naši hosté cítili dobře. Většinu nábytku máme z bazarů, něco pochází i od našich blízkých. Postupně plánujeme do kavárny doplnit některé nové prvky a část již staršího nábytku v ne nejlepším stavu vyměnit za hezčí kusy, "vysvětluje spolumajitel Andrej. "V takové kavárně by se nám sešel kromě uklízečky i restaurátor nábytku, neboť každý týden třeba některý kus nábytku opravovat. Za tu radost, kterou z prostoru mají návštěvníci, to však rozhodně stojí, "doplňuje. Kavárna zároveň funguje i jako dárkový obchod. Najdete zde pestrý miš-maš – od lahůdek, přes keramiku až po různé designérské drobnosti. Kromě kvalitní kávy si můžete pochutnat na domácích limonádách a lahodných koláčcích, zejména cheesecake. V březnu se sortiment rozšířil io snídaňové menu av červnu přibyla oblíbená zmrzlina Koun, která má domov v Bratislavě. V červnu tohoto roku se Lehár rozrostlo o rozlehlou terasu situovanou u zadní části domu, ve kterém se nachází kavárna. Prostor je zatím částečně otevřený, tedy není zasklený. "Terasa se tak nachází ve stínu a zároveň do ní proudí čerstvý vzduch a vítr, což je v horkých dnech vítány," doplňuje Andrej.
Dřevo a kov představují kombinaci, která jen tak z módy nevyjde. Takový stolek poslouží jako konferenční či noční, případně jako přidružený společník křesílka na čtení. Můžete jej umístit i volně a dodekorovat například rostlinami.
Knihy a stránky z nich jsou v interiérovém designu dalším poměrně oblíbeným materiálem. Použít se dají například na výrobu svítidel či stolků nebo jimi lze "otapetovat" část stěn. Mix knižních stránek z papíru s různou kvalitou a věkem se na stěnách postará o zajímavý efekt.
Výrazné vzory a barvy se nemusí v prostoru vzájemně "bít", umí se i vkusně doplňovat. Tmavozelenou stěnu můžete doplnit vzorovanou sedačkou a polštáři. Vítaným zpestřením je i svítidlo s výrazným háčkovaným stínítkem.
Petrolejová a hořčicová jsou oblíbený tandem, který se v současnosti uplatňuje zejména v severském interiérovém designu. Skvělým partnerem této dvojky je dřevo, například i ve formě obkladu stěn. Funkci příručního stolku může klidně probrat i stolek noční, který kdysi patřil do ložnicové sestavy.
V koutku na čtení by neměl chybět prostor na odkládání knih nebo šálku s nápojem. Klidně si z něj udělejte menší knihovnu a vystavte na něm výtisky, které máte nejraději.
Svítidla s květinovými stínítky či třásněmi, případně s jejich kombinací, dodají interiéru specifickou atmosféru. Dokonce si občas rozumějí is chladným kovem. V vetešnictví a bazarech najdete skutečné skvosty.
Předměty, které byste před pár lety možná ještě vyhodili do odpadků, jsou v současnosti stále vyhledávanější a dekorují různá místa. Staré kávové mlýnky, rádia, gramofony zda kukačky dodají prostoru v retro stylu opravdový šmrnc.