Topíme konvektorem: Neviditelný zdroj tepla domova

0
25
Reklama

Topná sezóna je tady. Pokud vás však omrzel klasický radiátor, řešení je několik. Například i konvektor.

Konvektory jsou ideálním řešením do prostor s velkými prosklenými plochami. Brání sálání chladu z této plochy i rosení skel. Můžete je kombinovat s dalšími typy vytápění nebo použít jako hlavní topný systém, v letních měsících je lze využít k chlazení. Výhodou konvektorů je rychlé vyhřátí místnosti, decentní vzhled a nízké provozní náklady.

Jejich název je odvozen od způsobu předávání tepla do prostoru, tzv. konvekcí (nasátí studeného vzduchu, jeho ohřev a následné předání). Podlahové konvektory jsou určeny pro teplovodní a parní topné systémy s maximální provozní teplotou do 110 ° C.

Hlavní částí konvektoru je výměník tepla, ve kterém se ohřívá studený vzduch. Výměník je umístěn v mělké vaničce zapuštěné do podlahy. Hloubka vany ovlivňuje tepelný výkon, ale současně zvyšuje nároky na konstrukční výšku podlahy, resp. stropu. Vana je zakryta hliníkovou mřížkou, která může mít různou barevnou povrchovou úpravu, aby ladila s interiérem. Výrobci nabízejí na zakázku možnost výroby různých délek a tvarů (obloukové, rohové), takže uspokojí i nejnáročnější zákazníky.

Typy podlahových konvektorů

Rozlišujeme dva typy podlahových konvektorů: s přirozenou cirkulací vzduchu a s ventilátorem. Konvektor s přirozenou cirkulací se používá jako doplněk k podlahovému nebo jinému způsobu vytápění. Jeho tepelný výkon závisí na hloubky a šířky výrobku a teploty nosného média. Tento typ vytváří v místnosti příjemnou tepelnou atmosféru, je ideální do ložnic, obýváků s francouzskými okny. Do podlahy se umisťuje ve vzdálenosti 15 cm od prosklené plochy, výměníkem do místnosti.

Konvektor s ventilátorem slouží jako plnohodnotné topné těleso. Jeho výkon závisí na typu, počtu a rozmístění ventilátorů. Vyrábí se ve vyhotoveních s ventilátory na 230 V a 12 V. Od prosklené plochy se umisťuje ve stejné vzdálenosti jako konvektor s cirkulací, ale s výměníkem otočeným směrem k oknu. Tepelná pohoda v místnosti se snadno reguluje zapínáním a vypínáním ventilátorů s možností volby rychlosti jejich otáček.

Díky konstrukčnímu provedení je možné v létě konvektor s ventilátorem využít k chlazení. Konvektor je vhodný do obytných místností nebo do místností se zvýšenou vlhkostí jako jsou bazény, zimní zahrady apod. Určitou nevýhodou může být vyšší hlučnost, jejímž zdrojem je chod ventilátorů.

Reklama