Milujete jaro, ale kazí vám to nepříjemné kýchání, slzení očí či rýma? Vyhýbáte se proto přírodě či dokonce vlastní zahradě? Změňte to!
Alergie trápí rok co rok více lidí a ve svém okolí najdeme množství těch, kteří si díky neustálým příznakem této nepříjemné nemoci odpírají (nejen) krásy jara. Zejména kvetoucí rostliny dělají naší populaci ten největší problém a proto často neumíme najít krásu ani v rozkvetlé zahradě . Máme pro vás však pár tipů na rostliny, které vás zaručeně kýchat nedonutí.
Podstatou je, abyste si vybírali z rostlin, které mají svůj pyl pořádně ukrytý tak, aby své okolí nedráždil (například tlamičky), plnokvěté rostliny nebo ty, které kvetou co nejkratší.
Vysoká trvalka
Výbornou volbou může být například rostlina zvaná Stračka, která sice svým pylem dýchání alergiky nedráždí, ale pokud se jí dotknete bez ochranných rukavic, vaše kůže může nepříjemně zreagovat. Krásné, vysoké květy na hrubých stopkách najdete v množství barev, rostlina je odolná vůči mrazům a celkově nenáročná. V záhonech se bude určitě vyjímat jako královna.
Každý den jiný
Sametové květy, odvážné barvy, jedinečný tvar. To je rostlina, která v zahradě zahraje určitě prim – kosatec. Kromě toho, že alergikům určitě neuškodí, má za sebou zajímavou historii, protože právě latinsky nazýván Iris, se kdysi používal do voňavek, dámských pudrů, do tabáku, v léčitelství a dokonce i jako náhrada kávy. Vyzkoušejte, druhů jsou tisíce.
Voňavá
Stálezelený, voňavý, nízký keř zvaný Choisyho také alergika nezklame. Tato mrazuvzdorná rostlina s jemnou citrusovou vůní zvládne naše podmínky od severu až po jih, jediné, před čím ji třeba chránit, je nepříjemný vítr, který by jí mohl uškodit. Choisyho miluje slunce a kyselou, dobře odvodněnou půdu.
Staré známé
Okrasa všech letních balkonů, nenáročná Lobelka potěší i citlivý nosík alergiků. Její pěstování si opravdu nevyžaduje speciálu péči a drobné kvítky krásně vyniknou například v skalce, v závěsném květináči nebo jako pod stromem či keřem. Ptá si však hodně světla a hnojivo bohaté na fosfor.
Miluje stín
Tmavá místa pod stromy či v koutě zahrady jednoduše vyplníte Pakosta. Tato rostlinka má jemnou citrónovou vůni, je dokonale nenáročná a vynikne kdekoli. Kakost ničí plevel, na podzim se krásně zbarví a navíc je maximálně odolný vůči nejčastějším nemocem, které se v našich zahradách objevují. Navíc, pokud sáhnete po růžovém keři, hortenzií, Kaline, macešky, ibišku či rakytníku, také se nebudete muset stěžovat na příznaky nepříjemné alergie.