Krásné a okouzlující růže můžete pěstovat i bez chemie. Vyzkoušejte skvělé biotipy a těšte se z těchto krásek i ve vaší zahradě.
Důležitý je výběr
Při nákupu růží pozorně sledujte etiketu. Nacházejí se na ní nejen údaje o tom, o jakou růži jde – keříčkové, čajovou, floribunda a podobně -, jakou má barvu či jak se jmenuje. Pokud na ní najdete zkratku ADR, znamená to, že konkrétní odrůda je ve výborném zdravotním stavu a je odolná proti houbovým chorobám i černé skvrnitosti. Je to jakýsi certifikát kvality a zaručuje, že růže je vitální a zdravá a nebude vyžadovat ošetření proti nejčastějším nemocem růží.
Dopřejte jim správný řez
Nejvhodnější období na řez růží je před pučením, přitom se můžete orientovat podle kvetení zlatice (zlatý déšť). Kromě termínu jsou důležité kvalitní nůžky, které jsou ostré, výhonky odříznou rovně a nerozstrapkajú jejich. Takové místo je totiž vstupní branou pro patogeny. Řez provádějte vždy šikmo směrem dolů, aby dešťová voda nestékala přes poupě. Řežte asi půl centimetru nad zdravým pupenům směřujícím ven. Nenechávejte zbytečně dlouhý zbytek, který je místem na vstup houbových chorob. Odstraňte i všechny staré a odumřelé výhonky, na nichž mohou přežívat spóry hub.
Chraňte kořeny před hlodavci
Pokud růže na jaře nevyraší nebo během roku začne schnout, mohou to mít na svědomí hraboši nebo hryzce. Typickým znakem je, že keř lze snadno vytáhnout z půdy. Růži však nevyhazujte. Nůžkami odřízněte zbytky kořenů a rostlinu znovu vysaďte. Na místech, kde se často vyskytují hlodavci, položte na dno a boky jámy králičí pletivo, které před nimi kořeny ochrání.