Vaření v páře

0
17
Reklama

Vzor dokonalosti – parní hrnec. Nepovažujte ho za módní výstřelek. Vaření v páře je známé již od nepaměti a hojně jej využívá asijská kuchyně. My ho v současnosti znovu objevujeme a sortiment na trhu nám vychází vstříc.

Jak funguje

Velmi jednoduše – podobně jako rychlovarná konvice. Základnu tvoří topné těleso (jedno nebo spolu s přídavným), které je uloženo v oddělené misce, nebo mechanismus se zařízením na výrobu překapávané kávy. Při uvedení do chodu se produkuje pára o teplotě až do 130 ° C. Ta vyplní uzavřený prostor hrnce a potraviny zahřívá (pracuje na principu dušení). Zkapalněná pára odtéká do odpadní nádobky, takže potraviny se připravují vždy v čerstvé páře.

Co všechno v něm lze uvařit?

Kromě tekutých pokrmů všechno, tedy: zeleninu, maso, ryby a plody moře, těstoviny, kynuté těsto, luštěniny i vejce. A i když na přípravu rýže existuje speciální hrnec, součástí vybavení některých "Páráček" je i miska na vaření rýže (nezapomeňte si ptát informace u prodejce).

Cosi o příslušenství

Na každodenní vaření se osvědčily typy s dvěma topnými tělesy – hlavním (o výkonu 2 000 W) a přídavným (s výkonem 650 W). Přídavné těleso lze zapnout na začátku vaření, aby se rychleji nastartovala teplota a uzavřely se póry masa. Topné těleso se neznečišťuje, stačí pouze čas od času odstraňovat vodní kámen.

Nádoby na vaření jsou skladné, rošty odnímatelné; při několikapatrových hrncích (obvykle třípatrových) netřeba použít všechny vrstvy najednou – pokud necháte pouze první, při dostatečném objemu se do ní vejde i celé kuře.

Ve výbavě hrnců hledejte: časovač, analogové nebo digitální ovládání, funkci na zachování vitamínů, automatické vypínání, držák na vejce, misku na rýži.

Reklama