Vybíráme sáčkový vysavač

0
13
Reklama

Výběr vhodného vysavače do naší domácnosti nemusí být zdaleka tak jednoduchou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Většina z nás se stejně obvykle rozhodne pro vysavač sáčkový. A tak se zaměříme právě na výběr tohoto druhu vysavačů, i když trh dnes již nabízí například robotické vysavače, které pracují samy, a to pouze na základě naprogramování.

Jak je to s oblibou vysavačů na trhu

Vývoj trhu v poslední době jednoznačně ukázal, že bezsáčkové vysavače jsou na ústupu a většina z nás stejně obvykle zvolí sáčkovou variantu. Bezsáčkové vysavače se ukázaly jako poměrně dosti poruchové a jejich obliba na trhu tedy značně klesá. Sáčkové vysavače se velmi osvědčily a už dlouhou dobu patří k těm nejoblíbenějším. Jejich filtraci zajišťují výměnné sáčky, v nichž se zachycuje také veškerý prach.

Výhody a nevýhody sáčkových vysavačů

Uživatele snad nejvíce potěší nízká cena a snadná údržba. To je to hlavní, co činí sáčkové vysavače na našem trhu jedničkou. K dalším výhodám patří také výkonnost a malé rozměry. Navíc není nutné hned po každém úklidu sáček ve vysavači vyměňovat. Ovšem jsou tu i jisté mínusy, se kterými je třeba počítat. S postupně plnícím se sáčkem klesá i sací výkon vysavače, a to o 30 až 50%. Podle toho, jak často vysáváte, musíte měnit i sáček.

U čeho začít s výběrem

I když cena bývá tím prvním i posledním, co rozhodne o výběru a nákupu, nemělo by tomu tak být. Při výběru je dobré zaměřit se na výkon vysavače anebo alespoň na poměr cena/ výkon. Abyste měli přehled o skutečném výkonu vysavače, hledejte na štítku parametr “sací výkon“. Pojem „příkon“ udává příkon motoru, nikoli výkon vysavače při sání. Sací výkon bývá obvykle mezi 1/5 až 1/3 příkonu. Někteří výrobci bohužel sací výkon neuvádějí.

Naše doporučení: Při výběru sáčkového vysavače volte výkon dle toho, co budete vysávat. Na tvrdé podlahy a koberce s nízkým chlupem postačí nižší výkon, na koberce s vyšším chlupem a zvláště máte-li doma chlupatého čtyřnohého přítele, potřebujete sací výkon alespoň 400 W.

Velká plocha chce velký sáček

Další otázkou při výběru je objem sáčku v závislosti na vysávané ploše. Máte velký byt? Bude to chtít i velký objem sáčku! Obvykle je třeba počítat na 50m2 plochy bytu s objemem sáčku cca 2 až 2,5 litru sáčku. Na plochu od 50 do 150 m2 vystačíte se sáčkem o objemu 3 až 4 litry.

Jaký vybrat sáček

Sáčky do vysavačů nakupujeme dle typu vysavače. U značkových vysavačů vám prodejce nabídne i vhodné sáčky odpovídající danému typu vysavače. Ovšem setkáváme se i se sáčky univerzálními, jako nabízí například značka Eta Unibag. Jedná se o univerzální sáček na různé značky vysavačů. Na otvor v sáčku se nacvakne pouze vhodný adapter. Tyto sáčky mají i další výhodu v tom, že jsou 100% hygienické. Zachycují jednak více jemného prachu, ale i těch nejmenších částic, než běžné typy papírových sáčků. Jsou odolné proti vlhkosti i proti protržení.

Společnost Elektrolux nabízí do svých sáčkových vysavačů dokonce i Anti Allergy S-bag sáčky, které dokážou zachytit i pylové částice, částečky kočičích alergenů, také roztoče, prach, to vše menší než 1mikrometr. Jsou tedy velmi spolehlivé v boji proti alergiím v každé domácnosti a z hygienického hlediska jsou maximálně vhodné.

Běžnou volbou je výběr mezi originálními sáčky přímo od výrobce vysavače anebo některé z levnějších variant různých kvalit a materiálů (papír, textilie). Nejlevnější a bohužel také nejhorší jsou sáčky papírové. Snižují účinnost vysávání i sací výkon, některé sáčky propouštějí prach, který se může dostat až do motoru a zničit celý vysavač. Uspořená stokoruna se v tomto případě hrubě nevyplatí. Je lepší vsadit na kvalitu, připlatit si a vybrat originální sáčky, které vysavač nepoškodí a zadrží veškeré nečistoty.

Další příslušenství vysavačů

Pokud máte doma chlupaté mazlíčky, dejte přednost vysavačům vybaveným turbokartáčem pro efektivní odstranění zvířecích chlupů. Nechcete-li se neustále ohýbat při každém vypnutí a zapnutí vysavače, můžete u některých typů využít nášlapnou regulaci sání. Většina vysavačů je dnes již vybavena filtry pro neutralizaci pachů, ale i HEPA filtry, které se osvědčily pro vysávání v prostředí, kde žijí alergici. Do vysavačů lze přidávat i vůně ve formě tyčinek aneb granulí, které při vysávání po místnosti šíří vaši oblíbenou vůni. Jste-li zvyklí vysávat i čalouněné povrchy, nejen podlahu, bude se hodit speciální hubice na čalounění a také štěrbinová hubice.

Dalšími avšak méně důležitými kritérii výběru mohou být ještě volba takového modelu vysavače, který má například měkčená kolečka pro snadný a tichý pohyb po podlaze, automatické navíjení kabelů, dálkové ovládání na rukojeti, vyměnitelné filtry navíc, nebo HEPA filtry pro výstup opravdu čistého vzduchu z vysavače, hubici na tvrdé podlahy anebo je vysavač doporučován pro svou bezhlučnost. Záleží, co kdo upřednostňuje.

 

Reklama