Vybíráte vchodové dveře?

0
11
Reklama

Vchodové dveře musí zaujmout domácí i hosty a nezvaným dát okamžitě najevo, že se přes ně nedostanou.

Vzhled samotných vchodových dveří určují dveřní výplně. Mezi nejpoužívanější patří plast, HPL, hliník, masiv a jejich kombinace.

  • Plastové profily jsou vyztuženy ocelovými pozinkovanými výztuhami. Ty jim umožňují zachovat svůj tvar i funkčnost během dlouhých let používání. Hlavní výhodou je nízká cena a dobrá tepelná izolace. Nejoptimálnější pro vytváření tepla domova jsou dveře v tloušťce 36 až 40 milimetrů.
  • GFK představuje nejnovější technologii plastových výplní na bázi speciálního sklolaminátu. Je extrémně odolný a pevný. Využívá se dokonce při konstrukci letadel a lodí. Rozdíl je i při samotné konstrukci dveří. Zatímco běžné výplně se do rámu vkládají, GFK se lepí přímo na dveřní křídlo nejčastěji z extrudovaného polystyrenu. To ještě vylepší tepelnou i zvukovou izolaci.
  • HPL označuje vysokotlaký laminát vhodný na odolné, dekoračně výrazné povrchy. Disponuje zejména rozměrovou a barevnou stálostí a odolností proti proražení. Materiál patří k zlaté střední cestě v poměru kvalita a cena.
  • Masivní dřevo pro svou cenu a vyšší nároky se využívá stále méně, ale netřeba něj zapomínat. Používá se nejčastěji smrk, dub, borovice a exotické merbau či meranti. Výhodou masivu je možnost použití i při vysoce bezpečným třídách dveří. Nevýhodou dřeva je nutnost pravidelné údržby a vyšší vstupní náklady. Slabší odolnost proti řádí přírody řeší kombinace s hliníkem.
  • Hliník je finančně náročný, ale v principu téměř doživotní. Hliníkové desky jsou pevné a odolné, přičemž umožňují množství barevných variací v RAL barvách.
  • Dřevohliník kombinuje pozitiva obou materiálů. Dveře vyrobené z této dvojky jsou z vnější strany chráněny hliníkovým pláštěm, ale z vnitřní vyzařují čistou krásu dřeva.

Specialita pasivní

U pasivních domů je třeba intenzivně zvažovat součinitel prostupu tepla U. Čím nižší je hodnota, tím mají dveře lepší tepelněizolační vlastnosti. Pro vchodové dveře nízkoenergetických a pasivních domů platí, že celková hodnota tepelné prostupnosti celých dveří je maximálně Ud = 0,8 W / m²K.

Tloušťka dveří vyžaduje 8 až 10 centimetrů a minimálně 4 tepelněizolační lamely. Nejrizikovějším místem při pasivním domě bývá práh. Jak nejspolehlivější se ukazuje magnetický, který se vysune při zavření dveří, čímž zabraňuje nekontrolovanému prostupu vzduchu. Zárubně třeba volit s možností zapuštění do zateplené fasády a použít typ s oddělenou vnější a vnitřní částí.

Reklama